Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kacice
2021, zdjęcie Zbigniew Kałwa
Miniatura KaciceMiniatura KaciceMiniatura Kacice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbigniew Kałwa

Kacice

Województwo:małopolskie
Powiat:krakowski
Gmina:Słomniki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: A-635 z 3.08.1991
Obiekt:dwór z reliktami kaplicy cysterskiej, nr rej.: A-355 z 31.12.1960

Historia

Dwór z XVI w., z reliktami kaplicy z 1. ćwierci XIII w., przebudowany na pocz. XIX w., wyremontowany po 1991 roku.

Historia Kacic sięga czasów głębokiego średniowiecza. Przed sprowadzeniem się tu cystersów były one wsią możnego rodu rycerskiego Odrowążów. - Romańska kaplica w Kacicach została wzniesiona z fundacji biskupów Iwona i Wisława Odrowążów między 1222, a 1225 rokiem.
Była historycznie związana z cystersami, którzy przebywali w tej miejscowości przed osiedleniem się w roku 1225 w podkrakowskiej Mogile. Kaplicę wielokrotnie przebudowywano. - Obecnie tkwi w budynku tamtejszego dworu. Zbudowano ją na planie kwadratu. Posiada mury z ciosów kamiennych i sklepienie krzyżowe z XVI wieku. Iwon, był biskupem krakowskim, a Wisław jego krewnym. Osadzili cystersów w Kacicach, ale po kilku latach na główną siedzibę zakonu wybrano Mogiłę. Kacice pozostały jednak przy zakonie. Prowadzono tu gospodarstwo, tzw. grangię.

Jak głosi legenda, po kacickim wirydarzu raz w roku , nocą, przechadzają się zakonnicy. Wiesław Wolny właściciel dworu przekonał się, że jednak w nim straszy. - Co jakiś czas słychać przyjemną rozmowę matki z dziećmi - opowiada. Historycznie potwierdzone jest spalenie na stosie w XVII wieku w Kacicach czarownic ze Słomnik.

Najcenniejszą w kacickim dworze jest kaplica, ale znajdują się w nim również inne, cenne ślady przeszłości. Kaplica została wtórnie podzielona w połowie swej wysokości ceglanym sklepieniem na dwie kondygnacje: piwnicę i pomieszczenie górne. W jej wschodniej ścianie zachowało się pierwotne, obecnie zamurowane okno, częściowo zasłonięte nowym sklepieniem. W piwnicy dworu przetrwał okrągłołukowy portal, wykonany ze sfazowanych ciosów kamiennych
Jak pisał Jan Długosz w XV w. folwark w Kacicach działał wzorowo. Opat mogilski Erazm Ciołek wzniósł willę, która była letnią rezydencją opatów. Potem majątek przeszedł w dzierżawę. Zarządzali nim Szembekowie ( zachowały się ich herby), Wodziccy, Kucharscy. Gościł tu gen. Zajączek
Po1945 mie­ściły się tam min. przed­szkole, Ośro­dek Maszyn Rol­ni­czych. Od 1991 r.właścicielem dworu jest pan Wie­sław Wolny. Obecny wygląd budynku pocho­dzi z XIX w.

Opis

Budynek klasycystyczny, parterowy, z piętrowym skrzydłem.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.