Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Podgórki
2015, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura Podgórki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Podgórki
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerAndrzej KwasikJoanna KwokaGREGORIUS ...

Podgórki

Tiefhartmannsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Świerzawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 557 z 17.03.1959
Park:nr rej.: 535/J z 6.07.1979

Stan obecny

Po 2WŚ w pałacu mieścił się początkowo dom dziecka, a następnie szkoła rolnicza . 2 października 1961 r. w obiekcie wybuchł pożar. Podjęto odbudowę, która trwała do 1966 r., po czym przekształcono go w ośrodek kolonijno - wczasowy łódzkich zakładów włókienniczych. W latach 90. XX w. zespół pałacowy został sprzedany i do dzisiejszego dnia pozostaje własnością prywatną. Niedostępny do zwiedzania . Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park, oficyna.

Historia

Podczas wojny trzydziestoletniej Podgórki należały do rodziny von Zedlitz . Georg Heinrich von Zedlitz zmarł w 1631 r. nie pozostawiwszy spadkobierców. Wieś przejęła wdowa, pani na Bolkowie, ale już w 1635 r. sprzedała ją Kasprowi von Zedlitz z Pilchowic. Ten z kolei przekazał majątek synowi, również Kasprowi. Posiadłościami cieszył się on przez dziewięć lat, ponieważ podczas wojny 30-letniej, w 1644 r. został zastrzelony na wieży kościelnej.
W 1662 r. zarządcą dóbr w Podgórkach był cesarski rotmistrz von Sack z Wojcieszowa Średniego. Jeszcze w tym samym roku notowano kolejnego właściciela, a był nim kolejny Kasper von Zedlitz. Gdy w 1693 r. zmarł jego syn Conrad Gottlieb z Lubiechowej, Kaspar przekazał majątek w Podgórkach drugiemu synowi Carlowi Gottliebowi. Tenże od 1742 r. był starostą jeleniogórskim. Ponadto otrzymał od króla herb i tytuł barona von Zedlitz - Neukirch. On zapewne wybudował w Podgórkach pierwszy pałac. Zespół pałacowy powstał w 1728 roku, a obecny wygląd uzyskał po gruntownej przebudowie w 1874 roku i w 1915 roku.

Kiedy Carl Gottlieb zmarł w 1769 r. wieś przeszła w ręce jego syna Otto Friedricha Conrada barona von Zedlitz und Neukirch.
W 1825 r. Podgórki były własnością barona Otto von Zedlitz.
W roku 1870 r. Właścicielem został baron von Zedlitz und Neukirch, mistrz ceremonii i okręgowy inspektor policji.
W rok później baron Hugo von Zedlitz und Neukirch (??) sprzedał majątek hrabiemu von Harrach, który w krótkim czasie zabrał się za przebudowę pałacu. Wymieniono wówczas dach mansardowy na płaski z belwederem, a w późniejszych latach powstało boczne skrzydło z galerią nazywaną atelier, jako że hrabia ponoć był niezłym malarzem.
W 1915 r. majątek odziedziczyła córka hrabiego von Harrach, hrabina Elizabeth Vitzthum von Echstädt, a w 1939 r. przejął go jej syn, hrabia Wolfgang von Vitzthum. Ten już w dwa lata później zginął na froncie, a wdowa po nim, Ursula, pod koniec II wojny światowej (w 1944 lub 1945 r.) wyszła ponownie za mąż za hrabiego von Gersdorff. Hrabia nie zdążył już przejąć majątku, jako że nadszedł koniec wojny.

Opis

Pierwotnie barokowy pałac w Podgórkach został najprawdopodobniej wybudowany w 1728 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi, Carla Gottlieba von Zedlitz-Neukirch. W 1871 roku właścicielem pałacu został hrabia Ferdynand von Harrach, który niemal natychmiast przystąpił do przebudowy pałacu w stylu klasycystycznym. Wymieniono wówczas dach mansardowy na płaski z belwederem, a w późniejszych latach powstała boczna oficyna z galerią nazywaną atelier. W takim stanie rezydencja dotrwała do dziś.
Założenie składa się z trójkondygnacyjnego, podpiwniczonego korpusu głównego, wzniesionego na planie prostokąta. W osi piętnastoosiowej fasady umieszczono pięcioosiowy ryzalit wejściowy. Do wejścia prowadzi podjazd. Z lewej strony korpusu stoi wspomniana wyżej piętrowa oficyna z galerią, nakryta dachem mansardowym. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym.

Park

Park.

Inne

Oficyna barokowa połączona kolumnową galerią z pałacem, nr rej.: 318/A/04 z 17.07.2004

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.