Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Izdebnik

Województwo:małopolskie
Powiat:wadowicki
Gmina:Lanckorona
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej im. św. brata Alberta.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Dwór w Izdebniku należał do arcyksięcia Rainera Habsburga, istniała tu wówczas gorzelnia, słynna na całą Galicję wytwórnia alkoholi gatunkowych, nazywaną Fabryką Wódek Zdrowotnych. Jej założycielem był administrator majątku Ludwik Seeling.
Dwór ten został kupiony w okresie międzywojennym przez polskiego senatora, przemysłowca Zygmunta Lewakowskiego. Pozostawał w rękach rodziny do 2. wojny światowej, kiedy to wyrzucili ich Niemcy. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa Polskiego. Na terenie folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne.
Za nadesłane informacje dziękujemy pani Teresie Pietruskiej

Opis

Budynek piętrowy z gankiem i tarasem.

Park

Kilkuhektarowy park krajobrazowy z basenem kąpielowym. Największe skupienie starodrzewu na płd.-wschód od dworu liczy ok. 4,5 ha. Cały park z zabudowaniami dworskimi pośrodku mógł liczyć łącznie ok. 15 ha, jednak znaczne jego połacie na południe od dworu zostały wykarczowane. Dawna zach. część parku stanowi obecnie działki należące do innych użytkowników.

Inne

W południowo-zachodnim narożniku zespołu wznosi się kilka obszernych, stylowych zabudowań dawnej fabryki wódek gatunkowych, przetwórni suszonych jarzyn, browaru i innych obiektów gospodarczych. Niektóre z nich adaptowano na pomieszczenia mieszkalne Domu Pomocy Społecznej dla Niedorozwiniętych Dziewcząt i Chłopców.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.