Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Czechy
Zdjęcie Joanna Ewa
Miniatura CzechyMiniatura CzechyMiniatura CzechyMiniatura CzechyMiniatura CzechyMiniatura CzechyMiniatura CzechyMiniatura Czechy

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna EwaGrzegorz Chowicki

Czechy

Województwo:małopolskie
Powiat:krakowski
Gmina:Słomniki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII, 2 poł. XIX w., nr rej.: A-462 z 31.12.1980

Stan obecny

Budynek w bardzo złym stanie. Obecnie nie zamieszkały.

Historia

Tekst ze strony www.eksploratorzy.com.pl, autor: Jarek, "Historia majątku w Czechach (woj małopolskie, pow. krakowski) datuje sie już od średniowiecza, ale historia dworu związana jest bezpośrednio z rodziną Mieroszewskich herbu Ślepowron, którzy nabyli Czechy pod koniec XVIII wieku i prawdopodobnie już wtedy wybudowali tutaj drewniany dwór.
Wielokrotnie przebudowywany, dwór zyskał swój ostateczny wygląd zapewne w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to dobudowano boczne skrzydła.
Na początku XX wieku właścicielami majątku i dworu byli Leonard Mieroszewski i Maria z Lubienieckich Mieroszewska i to u nich, myślę, że warto podać tę informację, znalazła schronienie ewakuująca się z Krakowa rodzina Dobrzańskich, w tym i młody Henryk Dobrzański (wcześniej wielokrotnie spędzał tutaj wakacje), który właśnie od "wuja Leonarda" otrzymał najlepszego w stadninie konia z rzędem oraz szablę poświęconą na tę okoliczność przez proboszcza Władysława Pawłowskiego i tak wyekwipowany stawił się w punkcie zbornym Legionów Polskich, a następnie wyruszył na I wojnę światową.
Kolejnym właścicielem dworu w Czechach został Edward Kleszczyński herbu Gryf, wielokrotny poseł na sejm II i III kadencji i późniejszy senator IV kadencji II Rzeczypospolitej.
Rzecz może mało istotna, ale jedne źródła podają, że Kleszczyński nabył majątek w Czechach w 1920 roku, natomiast w jego biografii, którą udało mi się znaleźć napisano, że 9 lutego 1932 roku zawarł związek małżeński z Ireną Mieroszewską i od tego czasu gospodarował zarówno w należących do niego wcześniej Radziemicach jak i w Czechach.
Tak czy siak był on ostatnim przedwojennym właścicielem majątku i dworu w Czechach.
Warto może dodać, że w czasie kampanii wrześniowej Edward Kleszczyński był jednym z zastępców dowódcy Mazowieckiej Brygady Kawalerii, oficerem SZP, ZWZ i wreszcie AK, gdzie od 1944 roku objął dowództwo nad Krakowską Brygadą Kawalerii Zmotoryzowanej AK o kryptonimie "Bank". Warto może jeszcze dodać i to, że w majątku Kleszczyńskiego ukrywał się wiosną i latem 1941 roku ówczesny komendant Obszaru IV ZWZ generał Tadeusz Komorowski "Prawdzic" (później "Bór").
Nadszedł 1945 rok .
Podczas kiedy właściciel dworu, "zapluty karzeł reakcji", zmuszony był uciekać na zachód, gdzie wstąpił w szeregi 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, władza ludowa rozparcelowała jego majątek, a dwór przejęła i do dzisiaj użytkuje (czytaj: dewastuje !) Rolnicza Spółdzielnia z Waganowic." - link do tekstu: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=74&t=8587

Opis

Budynek drewniany z murowanymi skrzydłami.

Park

Park.

Inne

Oficyna (dom nr 1a) murowano-drewniana z końca XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.