Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Jędrzychowice

Województwo:lubuskie
Powiat:wschowski
Gmina:Szlichtyngowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 605 z 20.06.1963
Obiekt:pałac, nr rej.: 244 z 3.04.1961

Stan obecny

Pałac wraz z parkiem do niedawna był własnością Sigrund von Schlichting, która odrestaurowała część pałacu i zaadaptowała na hotel.

Historia

Pałac "Czerwony Róg".
Renesansowa siedziba w Jędrzychowicach została wzniesiona na przełomie XVI i XVII w. przez Stanisława Wilkowskiego. W latach 20-stych XVIII w., kiedy właścicielem majątku był Stanisław Mielęcki, na jej miejscu zbudowany został barokowy pałac. Na początku XX w. majątek jędrzychowicki był w rękach Karola Gilka ? Bötzow, który w latach 1909 1910 rozbudował pałac o skrzydło z reprezentacyjną salą balową oraz dostawił dwie wieże. Następnym właścicielem była rodzina von Schlichting. PO II w. ś. w posiadaniu Państwowych Nieruchomości Ziemskich, od 1949 r. gospodarstwo należy do Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej Osowa Sień. W latach 90-tych pałac wraz z parkiem zostaje sprzedany prywatnemu właścicielowi, zaś w roku 1994r. posiadłość odkupuje Sigrund von Schlichting ? potomkini przedwojennych właścicieli. Sigrund odnawia skrzydło zachodnie, zaś skrzydło główne (barokowe) jest nadal ruiną.

Opis

Pałac założony na planie prostokąta (barokowa bryła główna) z dołączonym do elewacji bocznej skrzydłem flankowanym cylindrycznymi wieżami. Część barokowa jest dwukondygnacyjna, podpiwniczona, kiedyś z mansardowym dachem, dziś trwa remont - odtwarzana jest więźba dachowa. Elewacja frontowa i ogrodowa (tylna) w części centralnej zostały ozdobione trzyosiowymi pseudoryzalitami, zakończonymi trzyosiowymi wystawkami w partii dachu, zwieńczonymi szczytami o wklęsło ? wypukłym kształcie. Na osi pseudoryzalitów, na wysokości pierwszej kondygnacji umieszczono wejścia ozdobione portalami w postaci pilastrów porządku jońskiego, na których, w elewacji frontowej, umieszczono naczółek z kartuszem z herbem Ciołek. Okna prostokątne z profilowanym obramieniem z piaskowca. Piwnice budynku głównego przykryte sklepieniem kolebkowo ? krzyżowym. XX wieczne skrzydło nakryte dachem mansardowym, zaś czterokondygnacyjne wieże zwieńczone dachami oktogonalnymi z latarniami, nawiązują do stylu bryły starszej. Od strony zachodniej ? wejście do skrzydła bocznego poprzedzone lustrzanymi schodami i reprezentacyjnym tarasem. Otwór wejściowy podkreślony portykiem. Okna wieży z analogicznymi do okien bryły głównej opaskami. Okna Sali balowej większe z profilowanym belkowaniem ze zwieńczeniem wklęsło ? wypukłym. We wnętrzach zachowały się drewniane schody wież, secesyjny piec kaflowy oraz, w sali balowej, fragmenty sztukaterii XX wiecznych z ornamentem neobarokowym.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Budynki folwarczne oraz oficyny przy pałacu - nadal własność Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej Osowa Sień.
Rozległy park krajobrazowy założony w latach 20-tych XVIII w.
Gotycki kościół pw. Bł. Jana z Dukli

Powozownia, nr rej.: 992/A z 28.11.1985
Spichrz, nr rej.: 1441/A z 9.08.1993

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 2 miesiące temu
Jędrzychowice -za Wschową . piekny zespół palacowo -parkowy . pooowolutku zespól jest odnawiany ,pieknieje z dnia na dzien... ..dodaje aktualne zdjecia z 3.05.2022 r
Jędrzychowice -za Wschową --- zespół palacowo -parkowy -ponownie..dodaje aktualne zdjecia z 18.02.2024