Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Grabin
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura GrabinMiniatura GrabinMiniatura Grabin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jakubowski

Grabin

Krämersborn

Województwo:lubuskie
Powiat:krośnieński
Gmina:Bytnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski Żychlińskich z 1 poł. XVIII w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 2124 z 6.05.1971
Park:nr rej.: 3235 z 6.11.1990

Stan obecny

W dworze mieści się pensjonat. http://www.dalia.anneberg.com.pl/onas.html

Historia

Dwór został wzniesiony przez rodzinę Żychlińskich w 2 poł. XVIII w. Na początku XIX w. wprowadzono niewielkie zmiany wystroju budynku. W poł. XIX w. majątek przechodzi w ręce rodziny von Nickel. Po roku 1945 dwór przeszedł w zarząd PGR. W latach 80-tych właścicielem stała się osoba prywatna, a dwór został odremontowany i zaadaptowany na pensjonat.

Opis

Barokowa budowla o konstrukcji szkieletowej. Wzniesiony na planie prostokąta jednopiętrowy dwór z wysokimi piwnicami i użytkowym poddaszem. Nakryty dachem mansardowym z oknami. W części środkowej symetrycznie zakomponowanej elewacji frontowej umieszczono czterofilarowy portyk poprzedzony dwubiegowymi schodami. Filary zdobione lizenami. Nad portykiem w partii dachu dwie lukarny. Elewacja ogrodowa w centralnej części podkreślona pseudoryzalitem z tarasem, nad którym, w partii dachu, umieszczono wystawkę z dwoma okienkami. Prócz lukarn w połaci dachowej umieszczono nowoczesne okna dachowe, a w partii dachu bocznej okna w kształcie wolego oka. Okna elewacji prostokątne, w partii przyziemia cokół, w którym umieszczono kwadratowe okienka doświetlające piwnicę. W czasie odnawiania dworu w latach 80-tych odsłonięto konstrukcję szkieletową. We wnętrzach zachowały się sufity z plafonami.

Park

Założenie parkowe z tarasowymi stawami. Do dworu prowadzi aleja dębowa. (Park należy do poprzedniej właścicielki)

Inne

Kościół p.w. Jana Chrzciciela z roku 1776 z rzeźbami z pocz. XVI w. oraz pochodząca z XV w. misa chrzcielna.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Jakubowski11 lat i 11 miesięcy temu
Pragnę dodać że byłem dziś (25.07.2012) w Grabinie i mimo mojej grzecznej prośby o jedno,dwa zdjęcie z zewnątrz (Byłem rowerem,mimo upału) nie zostałem wpuszczony na teren Dworu.Zdjęcia więc zza krzaka.Dodatkowo siostra właściciela wypuściła psa,aby maksymalnie utrudnić mi wykonanie zdjęć.