Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Szprotawa
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Szprotawa

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Szprotawa
Rodzaj obiektu:Zamek

Historia

Średniowieczny zamek wznosił się w miejscu obecnego kościoła protestanckiego w południowej części miasta. Zamek powstał w latach 1296-1311. Założenie posadowione było na planie owalnym, otoczone było nawodnioną fosą z mostem od strony miasta. Zamek miał wymiary 24 X 33,5 m. Założenie składało się z dwukondygnacyjnego domu mieszkalnego. Przed 1550 rokiem zamek wzmocniony został od południa basteją. W XVII wieku warownia została znacznie zniszczona a w 1642 roku budowla została zaadaptowana na browar. W latach 1745-1747 odbyła się przebudowa budowli w wyniku której powstał kościół ewangelicki. W latach 20 tych XIX wieku kościół został przebudowany i nadano mu wówczas ostateczną formę z wieżą-dzwonnicą. Choć relikty średniowiecznej warowni zachowały się w południowo-wschodniej partii kościoła, pożar oraz znaczne zniszczenia z 1945 roku utrudniają dziś przeprowadzenie badań naukowych i rozpoznanie pozostałości.

Inne

Ruiny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Dariusz Chomicz4 lata i 3 miesiące temu
Bardzo fajny obiekt. Szkoda że nie do uratowania. Widnieją na nim daty przebudowy. Po drugiej wojnie odbywały się tam msze. Niestety czas i przede wszystkim rabunki stworzyły z niego sypiącą się ruinę. Pamiętam lata osiemdziesiąte kiedy przez okno usadowione przy głównym wejściu wchodził kto chciał. Najczęściej Rosjanie że stacjonujacych tu wojsk. Dzisiaj wnętrze kościoła jest puste, porośnięte trawą.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 3 miesiące temu
piękne ruiny barokowo -klasycystycznego kościoła w Szprotawie na miejscu zamku piastowskiego z XIII w .. wogóle Szprotawa to zabytkowe miasto -POLECAM