Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Niwiska

Niebusch, Bergenwald

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Nowogród Bobrzański
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 305 z 19.04.1961
Park:nr rej.: 3225 z 8.12.1986

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Niwiska to wieś przez długie lata związana z jednym rodem. Źródła wspominają o rodzie von Berge jako właścicielu dóbr rycerskich już w XIII w. Majątek pozostaje w ich rękach aż do połowy XVIII w. Pierwszy, renesansowy dwór został tu założony w latach 80-tych XVI w. Od roku 1742 majątek przechodzi w ręce Hansa Juliusa von Schweinitz, który w 1753 r. gruntownie przebudowuje całość założenia nadając budynkowi styl barokowy. Przy budowie nowego pałacu wykorzystano fragmenty murów dawnego dworu. W tym samym czasie dworskiemu parkowi nadano cechy angielskich założeń ogrodowych, urządzając różnorodne enklawy krajobrazowe. Pod koniec XVIII w. fasadę pałacu ozdobiono późnobarokowym portalem oraz dodano detal architektoniczny i wzbogacono wystrój wnętrz. W roku 1826 wybucha pożar, który częściowo niszczy wyposażenie wnętrz, zaś przeprowadzone remonty znacznie zacierają barokowy charakter rezydencji.
Po II wojnie światowej, pod koniec lat 50-tych przeprowadzono jedynie bieżące naprawy. Budynek odremontowano ponownie w 1991 r. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych.

Opis

Pałac założony na planie prostokąta dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym z lukarnami. Fasada dziewięcioosiowa z centralnie umieszczonym portalem zamkniętym łukiem koszowym i wspartym na kolumnach o kapitelach jońskich. Pośrodku łuku nadproża umieszczono akanty stylizowane na kartusz herbowy, zaś nad portalem, otoczony masywną balustradą, balkon. Trzy środkowe osie w połaci dachu zwieńczono prostym trójkątnym szczytem. Elewacje zostały ozdobione lizenami, rozmieszczonymi w narożnikach i między parami okien. Okna prostokątne.

Park

Park z 2 poł. XVIII w. dziś zaniedbany. Czytelna pozostała dawna kompozycja krajobrazowa z alejkami, polanami, kanałami i stawem.

Inne

Przed fasadą zabytku przetrwały elementy dawnego ogrodzenia z resztkami bramy oraz czworoboczne postumenty z rzeźbionymi z piaskowca wazonami.
Kościół z XIII w. p.w. MB Różańcowej.
Pozostałości po zborze ewangelickim z XVIII w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.