Skatalogowanych zabytków: 11198
Zarejestruj się
Miniatura Oława
2019, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura Oława

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Oława
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9446, 17.2943

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Oława

Ohlau, Olava

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oławski
Gmina:Oława (miejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: 71 z 29.03.1949

Stan obecny

Urząd miejski.

Historia

Zamek zbudowany w latach 1359-1398 z fundacji księcia legnicko-brzeskiego Ludwika I. Podczas odbudowy w latach 1587-1600 wg projektu Bernharda Niurona budowli nadano cechy renesansowej rezydencji o elewacjach dekorowanych sgraffitami. Wieżę przykryto hełmem z metalową chorągiewką, na której widnieje data 1588 - zachowana do dziś. Kolejna przebudowa z lata 1660-1680 dla księcia wołowskiego Christiana, a następnie dla jego żony księżnej Luizy von Anhalt, nadała budowli cechy barokowej rezydencji pałacowej.
Pomysłodawcą projektu był architekt Carlo Domenico Rossi. Wybudowano część środkową, piętrową, w stylu włoskim. Następnie powstała część zwana \\\"pałacem księżnej Luizy\\\", o czterech kondygnacjach, z otwartą, piętrową loggią od strony dziedzińca. W elewacji frontowej znalazł się zdobny portal z herbem księżnej Luizy. W tym czasie założono również ogród barokowy na miejscu zlikwidowanej fosy. Odnowiono także wnętrza kaplicy w stylu barokowym, dodając jej plafon ze stiukami. Całość powstała w stylu północnowłoskim.
Pod koniec w. XVII wygasła linia Piastów brzeskich zamieszkujących oławski zamek i w latach 1691-1737 właścicielem był królewicz Jakub Leopold Sobieski, który wydzierżawił go od cesarza Leopolda I. W 1691 roku przebudował on piętro północnej galerii, a później postawił zabudowania gospodarcze. W tym czasie powiększono również pałacową bibliotekę i zgromadzono kolekcję obrazów. W 1734 roku królewicz umarł, pozostawiając pałac bez właściciela. Fryderyk II obdarzył nim porucznika Ewalda Krystiana von Kleista za zasługi w bitwie pod Małujowicami. W 1744 roku w zamku otworzono lazaret, resztę pomieszczeń wykorzystano na wojskowe magazyny oraz piekarnię polową.
Budynek był dewastowany m.in. częściowo rozbierano skrzydła zamku. W 1829 roku część zachodnia znalazła się w rękach prywatnych, zaś w miejscu środkowej części zamku w latach 1833-1834 wybudowano kościół wg projektu Karla Friedricha Schinkla w miejscu środkowej części zamku, 2/3 budowli było w tym czasie już rozebrane. Pałacową kaplicę przebudowano, by utworzyć w niej browar. W roku 1945 zamek uległ poważnemu zniszczeniu w pożarze. W latach 1958-1960 odbudowano \\\"pałac księżnej Luizy\\\". Osiem lat później rozebrano północne skrzydło, nie zabezpieczając wieży, która wkrótce runęła. - Obecnie w pałacu mieści się siedziba władz miejskich.

Opis

Budynek barokowy. Do dziś z najstarszych fragmentów zachowała się czworoboczna wieża oraz główny budynek z cechami renesansowo-barokowymi. Skrzydło południowe, główny budynek, ma cztery kondygnacje, jest dziewięcioosiowe, dwuszczytowe, o bogatej architekturze barokowej, z rzeźbionym portalem wejściowym na osi. Skrzydło północne zachowało zewnętrzny, pierwotny mur gotycki z wieżą bramną o ostrołukowym przejeździe.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.