Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Oleśnica Mała
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica MałaMiniatura Oleśnica Mała

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Oleśnica Mała

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiJoanna Kwoka

Oleśnica Mała

Klein Öls

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oławski
Gmina:Oława (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1034 z 21.01.1964
Park:nr rej.: 566/W z 27.12.1984

Stan obecny

Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

Historia

Pałac zbudowany w latach 1706-1711 z inicjatywy komtura von Dittrichsteina, na co wskazuje data umieszczona na metalowej chorągiewce, jaka znajduje się na najwyższej wieży. W latach 1815-1820 pałac rozbudowano, łącząc wszystkie skrzydła częścią klasycystyczną w zachodniej części budowli. Zburzono natomiast budynek bramny. Pod koniec XIX w. dostawiono również przeszkloną oranżerię do południowego skrzydła pałacu. W latach 1904-1905 dla Heinricha hrabiego York von Wartenburga postawiono wieżę, zwaną na część jego małżonki "wieżą Zofii" oraz nadano części pałacu cechy neobarokowe. Założono również ozdobny ogród. - Nowym właścicielem w 1814 roku został feldmarszałek Hans David Ludwig hrabia Yorck von Wartenburg, który otrzymał wieś od króla Fryderyka Wilhelma III w nagrodę za zasługi podczas kampanii napoleońskiej. Pozostawała ona w rękach jego rodziny do roku 1945. Po wojnie pałac przeszedł na własność państwa i do dziś mieści się w nim Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Oleśnicy Małej.

Opis

Budowla barokowo-klasycystyczna jest założeniem czteroskrzydłowym z wewnętrznym prostokątnym dziedzińcem. Skrzydła są dwu- i trzytraktowe, dwu- i trzykondygnacjowe, każde zbudowane na planie prostokąta, ale o różnej wielkości. Skrzydła starsze mają elewacje dzielone pilastrami wspartymi na boniowanym parterze. We wnętrzach zachowała się zdobna dekoracja stiukowa. W skrzydle północno-zachodnim mieści się kaplica nakryta sklepieniem kolebkowym, akcentowana w bryle czworoboczną wieżą zwieńczoną cebulastym hełmem z latarnią. Pałac zbudowany jest z cegły, przekryty dachami dwuspadowymi. Skrzydła: południowe i północne mają piwnice.

Park

Wokół pałacu rozciąga się zabytkowy park o powierzchni 20 ha, założony na pocz. XIX w. W północnej jego części znajduje się okrągły staw i lipowa aleja. Północno-wschodnia część to park krajobrazowy z kilkoma starymi dębami.

Inne

W okolicznym parku postawiono wg projektu Carla Ferdinanda Langhansa mauzoleum rodziny York v. Wartenburg,nr rej.: 566/W z 27.12.1984, wybudowane na planie ośmioboku.
W 1864 roku stanęła tam figura z brązu, przedstawiająca feldmarszałka, autorstwa rzeźbiarza z Berlina Chrystiana Daniela Raucha, a w 1874 roku nekropolię opasano wewnątrz kolumnadą.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.