Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Grabno
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków
Miniatura Grabno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jakubowski

Grabno

Buchholz

Województwo:lubuskie
Powiat:słubicki
Gmina:Ośno Lubuskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór jest własnością przedsiębiorstwa prywatnego i są w nim prowadzone prace mające na celu adaptację na pensjonat i hotel.

Historia

Nie można określić dokładnej daty budowy dworu. Prawdopodobnie powstał ok. końca XVIII w., kiedy to właścicielami wsi była rodzina von Winning. Od momentu nabycia majątku przez kapitana von Rittberga (przed 1809 r.) majątek grabieński wielokrotnie zmienia właściciela. Dwór nie jest budynkiem jednorodnym architektonicznie, powstawał w kilku fazach budowlanych. W XIX w. dokonano przebudowy dostawiając do bryły głównej, zbudowanej na rzucie prostokąta, oficynę i ryzalit od strony elewacji bocznej. Następne przebudowy miały miejsce po II w. ś. Od roku 2002 dwór jest w rękach przedsiębiorstwa prywatnego, które inwestuje w obiekt przeprowadzając prace remontowe i adaptacyjne na pensjonat i hotel.

Opis

Eklektyczny dwór założony na rzucie prostokąta z ryzalitem, oficyną i dobudówką. Bryła główna dwukondygnacyjna z niskim parterem i użytkowym poddaszem, nakryta została wysokim dachem mansardowym, w którym umieszczono rzędy facjatek. Od strony elewacji frontowej (wschodniej) umieszczono prosty, dwuosiowy ryzalit przykryty dachem trzyspadowym. Elewacja ogrodowa dziewięcioosiowa z półkolistym sześciokolumnowym portykiem umieszczonym na osi, przykrytym dachem stożkowym. Od strony trzyosiowej elewacji południowej dostawiono parterową dobudówkę z tarasem, zaś od strony północnej, połączoną z bryłą główną łącznikiem, ustawioną prostopadle oficynę (skrzydło boczne). Oficyna parterowa z użytkowym poddaszem została zbudowana na planie prostokąta i nakryta dwuspadowym dachem. W przyziemiu otwory okienne zamknięte odcinkowo, powyżej prostokątnie. Horyzontalnie elewacje podzielone zostały prostymi gzymsami.

Park

Niewielkie założenie parkowe o swobodnej kompozycji.
Aleja lipowa biegnąca wzdłuż dawnego ogrodu i sadu.

Inne

Zespół folwarczny z dziedzińcem gospodarczym i bramą wjazdową (obecnie nieprzejezdną).
Kościół z końca XVII w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.