Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Ozorków
Zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura OzorkówMiniatura OzorkówMiniatura Ozorków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Ozorków

Województwo:łódzkie
Powiat:zgierski
Gmina:Ozorków (miejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: A/306 z 6.12.1984

Stan obecny

W okresie okupacji niemieckiej w pałacu znajdowały się m.in. pokoje dla pracowników firmy Junkers, magazyny.
Po zakończeniu działań wojennych rezydencję otrzymała administracja Ozorkowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Morfeo”, która to utworzyła w niej m.in. przedszkole dla dzieci pracowników. Obecnie rezydencja jest własnością Petera Overlack, właściciela oddziału niemieckiej firmy , który to w latach 2005-2006 przeprowadził gruntowny remont obiektu z zachowaniem zabytkowego wyposażenia i dekoracji wnętrz.

Historia

Okazały pałac znajdujący się przy ul. Łęczyckiej 5/7 należał do przemysłowca Henryka Schlössera – syna Fryderyka . Został wzniesiony w latach 1852-1876 w stylu nawiązującym do renesansu w/g planów architekta Fryderyka Adlera.
Jako najstarszy syn Fryderyka Schlossera – przemysłowca bawełnianego z Ozorkowa – przejął po jego śmierci zakłady ojca , oraz działki ze starą fabryką . Przy pomocy Karola Scheiblera – łódzkiego potentata bawełnianego wybudował w Ozorkowie nowy zakład . Był filantropem i społecznikiem lokalnym ale także wiceprezesem a następnie prezesem Banku Handlowego w Łodzi . Utworzył dla swoich robotników kasę chorych , szkołę , dom starców , wspomagał kościół i gminę ewangelicką .
Po śmierci Henryka w 1884 r. pałac pozostał w rękach jego żony Pauliny Matyldy Schlösser (z d. Werner; pobrali się w 1852 r.; nie mieli dzieci). Po śmierci Matyldy Schlösser w 1904 roku pałac w spadku otrzymała jej szwagierka Natalia, która to cały obiekt przekazała miastu. Utworzono w nim szpital zakaźny, który funkcjonował do II wojny światowej.

Inne

Za pałacem znajdują się dwa zabytkowe budynki: stajnia ozdobiona rzeźbą głowy konia oraz dom dla służących wzniesiony w roku 1885 przez Matyldę Schlösser (inicjały i data na szczycie budynku).

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.