Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kozanki Podleśne
2008, zdjęcie Beata Osowiec
Miniatura Kozanki PodleśneMiniatura Kozanki PodleśneMiniatura Kozanki PodleśneMiniatura Kozanki PodleśneMiniatura Kozanki Podleśne

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Beata OsowiecBogdan Adler

Kozanki Podleśne

Województwo:łódzkie
Powiat:łęczycki
Gmina:Świnice Warckie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z poł. XIX w., nr rej.: 411/153 z 28.12.1988

Stan obecny

W roku 2008 majątek odkupiła rodzina Państwa Piekarniaków, która prowadzi obecnie działania renowacyjne. Dwór jest niezamieszkały, a dojście do niego niczym nieutrudnione. Wewnątrz widać ślady rozpoczętego niegdyś remontu. Zabytek znajduje się w otoczeniu zaniedbanego dziś parku [Od bramy do dwory była aleja wysadzana kasztanami].

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Został zbudowany około 1845 roku przez szlachecką rodzinę Wągrowieckich. Jako ciekawostkę dodać można, że Wągrowiecki był fundatorem kościółka w pobliskich Chwalborzycach. W latach 60-tych znajdował się tam jeszcze obraz trumienny Wągrowieckiego. Kościółek ów spalił się w 1968 roku. Kolejnymi właścicielami byli Miecznikowscy. Od nich to właśnie, w dwudziestoleciu międzywojennym, odkupił majątek uniejowski notariusz Kubiczek. Na majątek składało się wówczas około 120 hektarów ziemi i dworek.
W 1945 roku majątek został częściowo rozsprzedany do 95 hektarów, po to, by leżąc w wielkopolsce nie podlegał parcelacji. Wnuk notariusza Kubiczka, dzięki uprzejmości którego, mogę Wam przekazać pokrótce historię Kozanek, tak wspomina lata 1962-68: "....Ja Kozanki pamiętam, gdy jako nastolatek jeździłem na wakacje do siostry mojej mamy, która mieszkała w Kozankach, nie wyszła za mąż, i współprowadziła tam taki rodzaj świeckiego zakonu żeńskiego. Niestety na skutek ścigania przez urzędy skarbowe "kułaków" w latach 50-tych ziemia została stopniowo rozsprzedana na podatki i "domiary". Ja pamiętam Kozanki jako gospodarstwo 25-hektarowe...."Kozanki zostały sprzedane w 1966 roku jednemu z miejscowych rolników a następnie sprzedane przez jego syna komuś zamieszkującemu w Niemczech.

Opis

Jest to budowla murowana, jednokondygnacyjna, wzniesiona na planie prostokąta. Fasadę zdobi portyk kolumnowy. Być może, w trakcie remontu zostaną wybudowane na nowo schody kuchenne, które prowadziły z boku domu do kuchni, z boku przeciwległego do szosy. Schody były zwieńczone przybudówką, a przy drzwiach wisiał dzwon, którym zwoływało się pracujących na polach na obiad.

tekst: Beata Osowiec 2011

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Wojtek Piekarniak4 lata i 2 miesiące temu
Dworek w Kozankach Podleśnych pod Łęczycą.
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/2307/Kozanki_Podlesne/
W styczniu 2020 odbędzie się druga licytacja obiektu. Cena wywoławcza będzie wynosić 272 186, 67 zł. Oprócz samego obiektu w cenie aukcji prawie 4 ha ziemi - w tym zabytkowy park z 1830 i pola. Więcej szczegółów w linku poniżej.
http://www.leczyca.sr.gov.pl/o,new,mg,233.html,61
Jako właściciele obiektu odpowiemy na pytania zainteresowanych zakupem pod numerami telefonu:
510 898 030 oraz 531 548 303
można też pisać przez msn facebookowy do mnie
https://www.facebook.com/jan.kilmister
dziękuję i pozdrawiam