Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Milicz
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura Milicz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Milicz

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.5305, 17.2671

Milicz

Militsch

Województwo:dolnośląskie
Powiat:milicki
Gmina:Milicz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł XVIII w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 216 z 31.05.1950
Park:nr rej.: 183 z 31.05.1950

Stan obecny

Po wojnie w pałacu znajdowała się komendantura wojsk radzieckich , następnie Leśny Ośrodek Szkoleniowy , Technikum Leśne a obecnie Zespół Szkół Leśnych.
Pałac był remontowany po 2WŚ - w latach 1959-1960.

Historia

W końcu XVIIIw w Miliczu - stolicy wolnego państwa stanowego - baronatu rodu von Maltzan od XVIw. powstał piękny , klasycystyczny kompleks pałacowy z oficyną , domem zajezdnym i budynkiem zarządu dóbr , usytuowany nad sztucznym kanałem wodnym, z kolumnowymi portykami na osi i centralną kopułą z latarnią , otoczony dużym parkiem w stylu angielskim . Kompleks przebudowywany w 1910 i 926r.
Pałac zbudowany został wg projektów architekta K. G. Geisslera (autora biskupiego pałacu wrocławskiego) zatwierdzonych w 1799 r. na zlecenie Joachima Karola von Maltzan w latach 1797 -1938.
Swoją bryłą nawiązuje do poczdamskiego Sanssousi i Neues Palais.
Budynek główny dwudziestotrzyosiowy posiada piękny salon - salę balową z kolumnami w kształcie elipsy znajdującą się pod główną kopułą budynku.
Pałac posiada dwa dziedzińce - honorowy i herbowy.
Honorowy to miejsce gdzie znajduja się oryginalne rzeźby oraz secesyjna fontanna.
Dziedziniec herbowy z aleją dojazdową , niewielką fontanną i mostkiem na polanę widokową znajduje się wzdłuż elewacji południowej .

Opis

Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Od strony podjazdu zdobi go kolumnowy portyk na osi z ryzalitami po bokach. W budynku centralnym pomieszczeniem był reprezentacyjny salon o kształcie elipsy z jońskimi kolumnami, nakryty kopułą z latarnią, widoczną z każdej strony pałacu. Elewacja ogrodowa ma silnie wysunięty ryzalit na osi z czterema parami kolumn, trójkątnym frontonem oraz dwoma ryzalitami bocznymi. Ryzalit środkowy nakryty jest płaską kopułą, która wtapia się w dach i łączy z kopułą nad salonem, której bęben ozdabiają płaskorzeźby w formie opasującej go girlandy. Narożne ryzality elewacji ogrodowej nakrywają baniaste kopułki.

Park

Dokoła rozciąga się założony pod koniec XVIII w. park krajobrazowy w stylu angielskim. Jego powierzchnia osiągała nawet 50 ha, a młynówka zasilała okoliczne stawy. Występuje w nim ok. 80 gatunków drzew i krzewów wraz z okazami takimi jak dąb o obwodzie 694 cm. Na skraju parku rośnie grupa dębów, pomników przyrody. W pobliżu znajduje się grobowiec hrabiego Andrzeja Maltzana i jego żony.

Inne

Zachowała się także część dawnych zabudowań gospodarczych - budynki wolno stojących oficyn i stajni. Wzdłuż pałacu położone są trzy bramy. Przed pałacem znajduje się secesyjna fontanna wykonana w 1910 roku przez C. Paczka.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 3 miesiące temu
Milicz - cudowny zespól pałacowo -parkowy z 1795 r.