Skatalogowanych zabytków: 11149
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2685, 19.8712

Kiernozia

Województwo:łódzkie
Powiat:łowicki
Gmina:Kiernozia
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 93-VI-2 z 29.03.1949 oraz 115 z 17.08.1967
Park:nr rej.: 566 z 17.08.1967

Historia

Pałac został wybudowany w II ćwierci XIX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym był w posiadaniu rodziny Hetlingerów. W latach 90 tych zabytek przeszedł gruntowny remont. Sama miejscowość była wzmiankowana już w XV wieku.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, o regularnej bryle, z dwiema nowymi przybudówkami znajdującymi się od południa. Piętrowy, wysoko podpiwniczony z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pobitych blachą. Elewacje wzdłużne 5 osiowe. Na elewacji frontowej 3 osiowy, lekko wysunięty przed lico elewacji ryzalit wieńczony trójkątnym szczytem i poprzedzony schodami tarasowymi. W ryzalicie w partii parteru 3 otwory drzwiowe osadzone w niszach zamkniętych półkoliście. W obrębie zwieńczeń umieszczono dekoracje w formie rzeźbionych supraport figuralnych. Wystrój elewacji ograniczony do opasek okiennych, prostych naczółków nadokiennych czy gzymsów koronujących wspartych na kroksztynach. Układ wnętrz trzytraktowy z sienią na parterze i klatką schodową prowadzącą do hallu na piętrze. Wokół hallu rozmieszczono pomieszczenia partii piętra. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku założenia regularnego. Na północ i wschód od pałacu pozostałości po parku krajobrazowym założonym w II połowie XIX wieku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.