Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Drzazgowa Wola
2020, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa Wola

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Drzazgowa Wola

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):51.5511, 19.7945

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerMichał Pietraszewski

Drzazgowa Wola

Województwo:łódzkie
Powiat:tomaszowski
Gmina:Będków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 349 z 14.02.1985 i z 30.12.1993

Stan obecny

Obiekt wyremontowany.

Historia

Dwór szlachecki – jak figuruje na frontonie ryzalitu powstał w 1867r. w parku pochodzącym też z XIXw.
Informacji o historii obiektu i jego właścicielach w źródłach internetowych – nie znajduję ...

Opis

Budynek dworu murowany , na planie prostokąta , parterowy z użytkowym poddaszem i piętrowym ryzalitem w osi fasady .
Ryzalit poprzedzony czterokolumnowym gankiem z balkonem .
Pokrycie stanowi dach z drewnianego gontu , czterospadowy z facjatkami .

Park

Dwór położony w środku założenia parkowego z XIX w. , ze stawem .

Inne

W Rejestrze Zabytków , oraz w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków wpisany jest wyłącznie park ..

- park dworski, nr rej.: 349 z 14.02.1985 i z 30.12.1993

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Michał Pietraszewski2 miesiące temu
W/g Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i Krajów Słowiańskich w 1827 roku Drzazgowa Wola wieś i folwark wraz z młynem na rzece Wolbórce należała do powiatu brzezińskiego, gminy i parafii Będków.
Było tam 25 domów mieszkalnych 150 mieszkańców.
Do folwarku należały dwa wieloczynszowe młyny wodne i wsie Drzazgowa Wola, Cieniawy, Krzyżanów i Ewcin.
Rozległość wynosiła 1846 mórg w tym grunty orne i ogrody 1515 mórg, łąki i pastwiska - 306 mórg a nieużytki i place - 25 mórg.
Były tam pokłady torfu eksploatowane na potrzeby miejscowe.
W XIX wieku właścicielem był Bolesław Karol Józef hr. Skarbek h. Abdank (ur. 31.10.1842 w Drzazgowej Woli), który zmarł 22.08.1889 roku, pochowany w Będkowie na cmentarzu przykościelnym. Po śmierci hr. Skarbka gospodarował Ignacy Balicki, a następnie od roku 1908 Zygmunt Roch Pietraszewski h. Radwan.
Najprawdopodobniej Drzazgowa Wola była folwarkiem hodowlano – produkcyjnym. Hodowano w nim bukaty i konie do tzw. zaciągów wojskowych.
Murowany dworek został zbudowany w XIX w, a park założony w połowie XIX wieku z tym, że najstarsze nasadzenia pochodzą z początku XIX wieku: wiązy, lipy drobnolistne i kasztanowce białe.

W dworku wielokrotnie gościł Władysław Reymont, o czym można przeczytać na kartach powieści Chłopi (Nagroda Nobla 1924) w dwóch fragmentach:

Część I Jesień, rozdział 4
"Patrzyli na niego ze zdumieniem i zgrozą, a często gęsto usłyszał przykre słowo i odebrał takie spojrzenie, jako ten pies, któren się tam ciśnie, gdzie go nie wołają. Ale Kuba nic sobie z tego dzisiaj nie robił; ściskał w garści pieniądz, a duszę miał pełną słodkości i dobroci, jakoby po spowiedzi się czuł abo zasie i lepiej.
Zaczęło się nabożeństwo.
Uklęknął przy samej kracie i śpiewał z innymi, zapatrzony pobożnie w ołtarz, gdzie u góry był Bóg Ociec, siwy Pan i srogi, rychtyk podobny do dziedzica z Drzazgowej Woli, a w pośrodku sama Częstochowska w złocistym obleczeniu patrzyła na niego… a wszędy lśniła się pozłota, jarzyły się świece i stały bukiety papierowych czerwonych kwiatów… a ze ścian i z okien kolorowych wychylały się złote obręcze i święte, surowe twarze, i smugi złota, purpury, fioletu niby tęcza padały na jego twarz i głowę, całkiem jakby się unurzał w stawie przed zachodem, kiedy słońce bije w wodę".

Część I Jesień, rozdział 7
"Dobrodziej zapraszał go do siebie, na
plebanię, to mu rzekł:
— Z narodem mi ostać, nie na pokojach moje miejsce…
— Miarkują też wszyscy, że nie musi być z chłopskiego stanu, choć mówi jak wszystkie,
i nauczny jest; jakże, z Żydem gadał po niemiecku, a we dworze w Drzazgowej — to z panienką, co była dla zdrowia w ciepłych krajach, też rozmówił się po zagranicznemu…
a od nikogo nic nie weźmie, tyle co tę kapkę mleka i kromkę chleba, a i za to jeszcze dzieci uczy… powiedają… — ale Kłębowa urwała z nagła, bo dziewczyny buchnęły śmiechem
i aż się pokładały".

Dwór w Drzazgowej Woli odwiedzał na zaproszenia Janiny Pietraszewskiej (Prezeska Piotrkowskiego Towarzystwa Ziemiańskiego) także Biskup Diecezji Włocławsko-Kaliskiej (1902-1927) Stanisław Zdzitowiecki co można obejrzeć na załączonym zdjęciu.
Warto odwiedzić byłą letnią rezydencję biskupów kujawskich w pobliskim Wolborzu stanowiącą jeden ze znamienitszych pałaców późnobarokowych (1773) w Polsce. Obecnie obiekt jest użytkowany przez Zespół Szkół Rolniczych CKU im. A. Frycza-Modrzewskiego.
Bogdan Adler2 miesiące temu
Dziękuję za uzupełnienie !! Czy mogę jego fragmenty przenieść do opisu obiektu ??
Joanna Bochinkatydzień temu
Jestem jedna ze spadkobiercow po Hipolicie tego dworku. Tylko dlaczego dworek jest na tylko 2,5 ha dzialce? Co sie stalo z reszta ziemi?