Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Drzazgowa Wola
2020, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa WolaMiniatura Drzazgowa Wola

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Drzazgowa Wola

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerMichał Pietraszewski

Drzazgowa Wola

Województwo:łódzkie
Powiat:tomaszowski
Gmina:Będków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 349 z 14.02.1985 i z 30.12.1993

Stan obecny

Obiekt wyremontowany.

Historia

Dwór szlachecki – jak figuruje na frontonie ryzalitu powstał w 1867r. w parku pochodzącym też z XIXw.
Informacji o historii obiektu i jego właścicielach w źródłach internetowych – nie znajduję ...

Opis

Budynek dworu murowany , na planie prostokąta , parterowy z użytkowym poddaszem i piętrowym ryzalitem w osi fasady .
Ryzalit poprzedzony czterokolumnowym gankiem z balkonem .
Pokrycie stanowi dach z drewnianego gontu , czterospadowy z facjatkami .

Park

Dwór położony w środku założenia parkowego z XIX w. , ze stawem .

Inne

W Rejestrze Zabytków , oraz w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków wpisany jest wyłącznie park ..

- park dworski, nr rej.: 349 z 14.02.1985 i z 30.12.1993

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Michał Pietraszewskirok i 8 miesięcy temu
W/g Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i Krajów Słowiańskich w 1827 roku Drzazgowa Wola wieś i folwark wraz z młynem na rzece Wolbórce należała do powiatu brzezińskiego, gminy i parafii Będków.
Było tam 25 domów mieszkalnych 150 mieszkańców.
Do folwarku należały dwa wieloczynszowe młyny wodne i wsie Drzazgowa Wola, Cieniawy, Krzyżanów i Ewcin.
Rozległość wynosiła 1846 mórg w tym grunty orne i ogrody 1515 mórg, łąki i pastwiska - 306 mórg a nieużytki i place - 25 mórg.
Były tam pokłady torfu eksploatowane na potrzeby miejscowe.
W XIX wieku właścicielem był Bolesław Karol Józef hr. Skarbek h. Abdank (ur. 31.10.1842 w Drzazgowej Woli), który zmarł 22.08.1889 roku, pochowany w Będkowie na cmentarzu przykościelnym. Po śmierci hr. Skarbka gospodarował Ignacy Balicki, a następnie od roku 1908 Zygmunt Roch Pietraszewski h. Radwan.
Najprawdopodobniej Drzazgowa Wola była folwarkiem hodowlano – produkcyjnym. Hodowano w nim bukaty i konie do tzw. zaciągów wojskowych.
Murowany dworek został zbudowany w XIX w, a park założony w połowie XIX wieku z tym, że najstarsze nasadzenia pochodzą z początku XIX wieku: wiązy, lipy drobnolistne i kasztanowce białe.

W dworku wielokrotnie gościł Władysław Reymont, o czym można przeczytać na kartach powieści Chłopi (Nagroda Nobla 1924) w dwóch fragmentach:

Część I Jesień, rozdział 4
"Patrzyli na niego ze zdumieniem i zgrozą, a często gęsto usłyszał przykre słowo i odebrał takie spojrzenie, jako ten pies, któren się tam ciśnie, gdzie go nie wołają. Ale Kuba nic sobie z tego dzisiaj nie robił; ściskał w garści pieniądz, a duszę miał pełną słodkości i dobroci, jakoby po spowiedzi się czuł abo zasie i lepiej.
Zaczęło się nabożeństwo.
Uklęknął przy samej kracie i śpiewał z innymi, zapatrzony pobożnie w ołtarz, gdzie u góry był Bóg Ociec, siwy Pan i srogi, rychtyk podobny do dziedzica z Drzazgowej Woli, a w pośrodku sama Częstochowska w złocistym obleczeniu patrzyła na niego… a wszędy lśniła się pozłota, jarzyły się świece i stały bukiety papierowych czerwonych kwiatów… a ze ścian i z okien kolorowych wychylały się złote obręcze i święte, surowe twarze, i smugi złota, purpury, fioletu niby tęcza padały na jego twarz i głowę, całkiem jakby się unurzał w stawie przed zachodem, kiedy słońce bije w wodę".

Część I Jesień, rozdział 7
"Dobrodziej zapraszał go do siebie, na
plebanię, to mu rzekł:
— Z narodem mi ostać, nie na pokojach moje miejsce…
— Miarkują też wszyscy, że nie musi być z chłopskiego stanu, choć mówi jak wszystkie,
i nauczny jest; jakże, z Żydem gadał po niemiecku, a we dworze w Drzazgowej — to z panienką, co była dla zdrowia w ciepłych krajach, też rozmówił się po zagranicznemu…
a od nikogo nic nie weźmie, tyle co tę kapkę mleka i kromkę chleba, a i za to jeszcze dzieci uczy… powiedają… — ale Kłębowa urwała z nagła, bo dziewczyny buchnęły śmiechem
i aż się pokładały".

Dwór w Drzazgowej Woli odwiedzał na zaproszenia Janiny Pietraszewskiej (Prezeska Piotrkowskiego Towarzystwa Ziemiańskiego) także Biskup Diecezji Włocławsko-Kaliskiej (1902-1927) Stanisław Zdzitowiecki co można obejrzeć na załączonym zdjęciu.
Warto odwiedzić byłą letnią rezydencję biskupów kujawskich w pobliskim Wolborzu stanowiącą jeden ze znamienitszych pałaców późnobarokowych (1773) w Polsce. Obecnie obiekt jest użytkowany przez Zespół Szkół Rolniczych CKU im. A. Frycza-Modrzewskiego.
Bogdan Adlerrok i 8 miesięcy temu
Dziękuję za uzupełnienie !! Czy mogę jego fragmenty przenieść do opisu obiektu ??
Joanna Bochinkarok i 6 miesięcy temu
Jestem jedna ze spadkobiercow po Hipolicie tego dworku. Tylko dlaczego dworek jest na tylko 2,5 ha dzialce? Co sie stalo z reszta ziemi?
Michał Pietraszewskirok i 4 miesiące temu
@Joanna Bochniak - Dwór z innymi folwarcznymi zabudowaniami jest położony na kilku działkach o łącznej powierzchni 5,5 ha
Michał Pietraszewskirok i 4 miesiące temu
@Bogdan Adler, proszę korzystać z opisu. Pozdrawiam Serdecznie