Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Domiechowice
2015,, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura DomiechowiceMiniatura DomiechowiceMiniatura Domiechowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.3834, 19.3247

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Domiechowice

Województwo:łódzkie
Powiat:bełchatowski
Gmina:Bełchatów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 385 z 14.11.1987

Historia

Dwór z XIX w.
Murowany dwór w Domiechowicach wzniesiono prawdopodobnie w 1880 roku (niektóre źródła podają, że było to później). W roku 1901 dobra te zostały odkupione od Wilhelma Krebs\\\'a przez Stanisława Pięniążka, który w latach 1921-1922 przebudował dwór.Od roku 1929 majątkiem zarządzał jego syn Stefan. Podczas II wojny światowej dwór zajęli Niemcy. Stefan Pieniążek w tym czasie przeniósł się do Woli Krzysztoporskiej, gdzie zarządzał majątkiem.

Opis

Po roku 1945 zespół dworski przejęło państwo. Rozebrane zostały niektóre budynki gospodarcze i parkan. Ulokowano tutaj na krótko wieczorową szkołę rolniczą, następnie do roku 1962 w dworze mieściła się szkoła podstawowa. Znajdowała się tu także Gromadzka Rada Narodowa i mieszkania dla nauczycieli. W roku 1974 majątek przejeła bełchatowska kopalnia. Przekształcono pałac w klubokawiarnię, odbywały się tam różne uroczystości zwiazane z górnictwem ,Barbórki, sylwestra, za pałacem znajdował się basen przeciwpożarowy, którego potem przekształcono w basen kapielowy dla mieszkańców Bełchatowa ,potem w latach 80 tych coś się porobiło ,jak to sie stało ,że teraz obiekt jest w rękach prywatnych, odbyawają sie tam obecnie wesela, przyjęcia po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem.

Park

Park z XIX w. W parku starodrzew, były nowe nasadzenia .Park był zadbany, w czynie społecznym porządkowali go pracownicy, na terenie parku odbywały się występy ,festyny, pamietam występ zespołu country \\\"Hagoka Band\\\"

Inne

Zabytek dobrze widoczny jest zza ogrodzenia, a o możliwość wejścia trzeba pytać się w portierni.
Nawiązujący do renesansu, dworski spichlerz.

tekst 2015 r. Jerzy

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.