Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Stryjów
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura Stryjów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajGrzegorz Chowicki

Stryjów

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Izbica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/445 z 4.08.1969:

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac zbudowany przez Smorczewskich herbu Rawicz. Od 1818 roku majątek należał do Świeżawskich, którzy zbudowali tu dwór o cechach klasycystycznych. Pod koniec XIX w. za sprawą Medarda Adolfa dobudowano od wschodu piętrowe skrzydło. Pałac uległ zniszczeniu po I wojnie światowej, potem został odbudowany i odrestaurowany przez artystę Stanisława Poszalężnego. - Od 1945 roku istniała tu szkoła. Właścicielem jest osoba prywatna.

Opis

Budynek, którego klasycystyczny korpus główny pierwotnie wzniesionego tu dworu poprzedzono przedsionkiem w stylu neogotyckim, elementy mauretańskie. Skrzydło zachodnie posiada cechy willi włoskiej. Czworoboczna wieża. Pałac powoli popada w ruinę.

Park

Park w swej pierwotnej formie zaprojektowany przez francuskiego ogrodnika Jamaisa. W 1897 roku przekształcony na romantyczny przez Waleriana Kronenberga.

Inne

Kaplica grobowa w parku z pocz. XX w., wzniesiona przez Feliksa Smorczewskiego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Grzegorz Chowicki9 lat i miesiąc temu
Byłem nie dawno w Stryjowie, skleciłem filmik, zapraszam
https://www.youtube.com/watch?v=eIedqajUEvQ
Marek Kujawa9 lat i miesiąc temu
Dziękujemy! Wrzucę na fanpage. Pozdrawiam!
Marcin Rychlak7 lat temu
Stanisław Poszelężny bo tak nazywał się ten artysta który odrestaurował ten pałac, to mój pradziadek miło zobaczyć że ktoś jeszcze pamięta o jego pracy chodź było to już tak dawno temu.Istotnie wiele z zachowanych elementów pałacu jest jego projektu i wykonania np. Kaplica. Z moich ostatnich oględzin obiekty w zeszłym roku wynika że niestety wiele z togo co jest widoczne na powyższych zdjęciach z 2008 roku popadło w dalszą dewastacje z wielką szkodą dla tego uroczego obiektu.Jeśli ktoś posiada więcej informacji o tym obiekcie byłbym wdzięczny za ich publikację ja ze swej strony także mogę służyć informacjami o losach tego obiektu,mojego pradziadka oraz rodziny Smorczewskich gdyż pradziadek zachował kontakt z przedstawicielami rodu do późnych lat powojennych.