Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Stryjów
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura StryjówMiniatura Stryjów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajGrzegorz Chowicki

Stryjów

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Izbica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/445 z 4.08.1969:

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac zbudowany przez Smorczewskich herbu Rawicz. Od 1818 roku majątek należał do Świeżawskich, którzy zbudowali tu dwór o cechach klasycystycznych. Pod koniec XIX w. za sprawą Medarda Adolfa dobudowano od wschodu piętrowe skrzydło. Pałac uległ zniszczeniu po I wojnie światowej, potem został odbudowany i odrestaurowany przez artystę Stanisława Poszalężnego. - Od 1945 roku istniała tu szkoła. Właścicielem jest osoba prywatna.

Opis

Budynek, którego klasycystyczny korpus główny pierwotnie wzniesionego tu dworu poprzedzono przedsionkiem w stylu neogotyckim, elementy mauretańskie. Skrzydło zachodnie posiada cechy willi włoskiej. Czworoboczna wieża. Pałac powoli popada w ruinę.

Park

Park w swej pierwotnej formie zaprojektowany przez francuskiego ogrodnika Jamaisa. W 1897 roku przekształcony na romantyczny przez Waleriana Kronenberga.

Inne

Kaplica grobowa w parku z pocz. XX w., wzniesiona przez Feliksa Smorczewskiego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Grzegorz Chowicki8 lat i 8 miesięcy temu
Byłem nie dawno w Stryjowie, skleciłem filmik, zapraszam
https://www.youtube.com/watch?v=eIedqajUEvQ
Marek Kujawa8 lat i 8 miesięcy temu
Dziękujemy! Wrzucę na fanpage. Pozdrawiam!
Marcin Rychlak6 lat i 7 miesięcy temu
Stanisław Poszelężny bo tak nazywał się ten artysta który odrestaurował ten pałac, to mój pradziadek miło zobaczyć że ktoś jeszcze pamięta o jego pracy chodź było to już tak dawno temu.Istotnie wiele z zachowanych elementów pałacu jest jego projektu i wykonania np. Kaplica. Z moich ostatnich oględzin obiekty w zeszłym roku wynika że niestety wiele z togo co jest widoczne na powyższych zdjęciach z 2008 roku popadło w dalszą dewastacje z wielką szkodą dla tego uroczego obiektu.Jeśli ktoś posiada więcej informacji o tym obiekcie byłbym wdzięczny za ich publikację ja ze swej strony także mogę służyć informacjami o losach tego obiektu,mojego pradziadka oraz rodziny Smorczewskich gdyż pradziadek zachował kontakt z przedstawicielami rodu do późnych lat powojennych.