Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Orłów Murowany
2012, zdjęcie Jakub Orzechowski
Miniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów MurowanyMiniatura Orłów Murowany

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Orłów Murowany
pałac w czasie I wojny światowej, zdjęcie Marius Dolhan

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jakub OrzechowskiGrzegorz ChowickiMarius Dolhan

Orłów Murowany

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Izbica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 1 poł. XIX w., nr rej.: A/190 z 25.05.1979
Obiekt:pałac, nr rej.: kl.V/7/18/60 z 17.03.1960

Stan obecny

Obecnie zagospodarowana jest tylko prawa oficyna (Przychodnia lekarska) .Pałac (w rękach prywatnych) i lewa oficyna ( Poczta Polska) nie zagospodarowana.

Historia

Pałac zbudowany w XIX w. wg projektu Henryka Marconiego dla Kickich. Ostatni właściciel w 1878 roku przekazał pałac Towarzystwu Osad Rolnych. Uległ zniszczeniu, potem został odbudowany w 1882 roku z zatarciem cech stylowych.
Po 1945 roku mieściła się tu szkoła.

Ród Kickich trwale zapisał się na kartkach historii Polski. Jego przedstawiciele zajmowali wysokie urzędy państwowe, wojskowe i kościelne. W dokumentach czytamy o żołnierzach, posłach na sejm, biskupach, generałach, kawalerach wielu orderów, bohaterach. Krótko (1789-1789) piastował starostwo w Rykach Onufry Kicki. Na stałe związał się z historią lubelskiego regionu Kajetan Hrabia Kicki. Właściciel majątków m.in w Orłowie Murowanym i Sobieszynie.
Kajetan hr. Kicki umiera 22 czerwca 1878 r. w Warszawie, miesiąc po ślubie, nie pozostawiając potomstwa. 7 lipca tegoż roku zostaje otwarty jego testament, który wzbudza sensację: rodzina (poza dożywotnią rentę żony i siostry) zostaje wykluczona z zapisu. Hrabia uważa, że jest zamożna a ponadto przeznaczyłaby otrzymane dobra ?na cele czysto światowe?. Został on przekazany Towarzystwu Osad Rolnych i przytułków Rzemieślniczych.
Składały się nań: dobra ziemskie w Orłowie Murowanym (obecnie powiat Krasnystaw), w Sobieszynie wraz z Blizocinem, w Rzyczkach (koło Rywy Ruskiej), kolonie we wsi Szamocin i Józefin, dwie kamienice Warszawie i papiery wartościowe. Wykonanie zapisu zacząć chciał hrabia od powołania opiekuna majątków ziemskich. Powinien to być ?... tak zwany filantrop... raczej dla idei aniżeli dla korzyści ten obowiązek na siebie przyjmujący .? Dobra miały być prowadzone w oparciu o ścisłą rachunkowość. Odebraną posadę widział Kicki dla kogoś zajmującego się wyrażaniem postępu ?gdziekolwiek dostrzec się dającego.? Nie ważne była przy tym jego narodowość. Jedno znał kryterium: ?cała gospodarska dążność zwrócona być powinna, aby stopniowo osiągniętą została wzorowość, w ciągłym postępie naprzód...?

Majątek w Orłowie Murowanym miał być nie tylko wzorem gospodarowania, ale i cywilizacyjnego piękna (muzeum). Hrabia chciał oddziaływać na odwiedzające go zamożne ziemiaństwo. Jego program społeczny nie był jednak skierowany do bogatych, ale do miejscowej ludności. Chciał założyć coś, co nazwaliśmy domem kultury. Miały odbywać się w nim odczyty, pokazywane zdobycze nauki. Trafić tam mieli ci, ?którzy po karczmach zabawy szukają? .Zamierzał uczyć ludzi rzemiosła, tkania, ciesielki. Myślał o odkrywaniu talentów, o szkole dla matek, sierocińcu, zakładzie resocjalizacyjnym. W duchu Oświecenia przyjmował, że przyszłość zaczyna się w szkole: najpierw dwuklasowej, a potem agronomicznej. Marzył o bezpłatnej pomocy lekarskiej, aptece, szpitalu, ?ażeby każdy chorobą dotknięty, wolał być leczony w niej umieszczony, aniżeli w własnym domu, lub przy familii...?. Myślał w sposób, który nazwalibyśmy dzisiaj systemowym: wznoszone budowle nie mogły naruszać piękna krajobrazu, które zamierzał utrwalić na pocztówkach.

Testament hr. Kickiego nie był tylko dokumentem rodzinnym. Został opublikowany również w prasie. Jego pełny sens odstanie się, kiedy uświadomimy sobie warunki społeczno-polityczne, w których został sporządzony. Polski nie było na mapie Europy. Po upadku powstania listopadowego nadzieje na rychłe odzyskanie niepodległości zostały pogrzebane. Program walki zbrojnej i społecznej rewolucji zastąpiono pozytywistycznym postulatem pracy u podstaw. Kicki wydaje myśleć i działać w tym duchu: bogactwo nie ma cudzej nędzy, nie jest czymś, co wystarczy skonsumować w rodzinnym gronie, ale czymś, czym należy się roztropnie dzielić.


Park

Park z aleją dojazdową.

Inne

2 oficyny, nr rej.: kl.V/7/20/60 i kl.V/7/19/60 z 17.03.1960

Trzy zdjęcia archiwalne należą do potomków ostatniego zarządcy majątku w Orłowie Murowanym, Pana Ubysza.
Nadesłane przez - Marius Dolhan

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Grzegorz Chowicki8 lat i 11 miesięcy temu
Pierwszy raz byłem w Orłowie Murowanym. Byłem pewny, że pałac jest w lepszym stanie. Widać wyraźnie, że nikt się nim nie interesuje. Wszystko zarośnięte. Okna pałacu nie zabezpieczone dokładnie. A jedno nawet otwarte, tak więc jako miłośnik i fascynat zabytków nie mogłem się powstrzymać aby nie zajrzeć do środka... przyznaję się bez bicia, oczywiście niczego nie niszcząc - daleki jestem od tego! W środku pustki. Mimo wszystko robi wrażenie. Pałac zbudowany w ustronnym miejscu na wzniesieniu. Tutaj mógłbym mieszkać...
Zobaczcie sami, zmontowałem prosty filmik 'na kolanie'.: https://youtu.be/u4fJTVvAosw
ciekawa historia palacu i ladne i ciekawe zdjecia -ale ale

u mnie w Wielkiej Polsce ( Mayor Polonia ) takich palacy jest kilkaset w lepszym stanie . bez urazy


Karol Barsolis Turysta Kulturowy

www. turystakulturowy.pl
Marius Dolhan7 lat i 7 miesięcy temu
Zdjęcia które dodałem ,są źle opisane! Kilka razy zgłaszałem ten problem ,ale bez skutku!Proszę usunąć te opisy,bo wprowadzają oglądających w błąd !
Grzegorz Chowicki7 lat i 7 miesięcy temu
Film, który zrobiłem w tym roku, mam ogromną satysfakcję, że został on wykorzystany w programie TVP, był pokazywany na wielu spotkaniach lokalnych władz omawiających problem niszczejącego pałacu. Przez to, że nakręciłem swój pierwszy film we wnętrzu a teraz kolejny z zewnątrz, zrobiłem również kilka zdjęć ukazujących zaniedbany pałac, dostałem pogróżki od właściciela. Ale nie ma tego złego... przynajmniej zaczął cośkolwiek zabezpieczać.

film: https://youtu.be/ePEeMD6huh8