Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Niewirków
2019, zdjęcie Grzegorz Chowicki
Miniatura NiewirkówMiniatura NiewirkówMiniatura NiewirkówMiniatura NiewirkówMiniatura NiewirkówMiniatura NiewirkówMiniatura NiewirkówMiniatura Niewirków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jakub OrzechowskiGrzegorz Chowicki

Niewirków

Województwo:lubelskie
Powiat:zamojski
Gmina:Miączyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX-XX w., nr rej.: A/285 z 16.10.1984

Stan obecny

W pałacu mieści się szkoła podstawowa.
Pałac odnowiony, park zadbany.

Historia

W 1911 r. ówczesny właściciel Marian Płachecki wybudował w Niewirkowie eklektyczny murowany pałacyk.

Niewirków leży na wschód od Zamościa nad rzeką Siniochą. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z połowy XV wieku, należała wtedy do prawosławnego władyki chełmskiego. W latach 1525-1532 Niewrków zakupił Więcław Zamoyski ? syn Tomasza z Łaźnina. W rękach Zamoyskich był do końca XVI wieku. Potem wielokrotnie zmieniał właścicieli.
W 1911 r. ówczesny właściciel Marian Płachecki wybudował w Niewirkowie eklektyczny murowany pałacyk. W 1944 r. majątek został rozparcelowany, a pałac i jego wnętrze zdewastowane. Budynek był użytkowany kolejno jako: posterunek MO, urząd gminy, sklep, biuro GS. Pałac w tym czasie popadł w ruinę.
W 1964 r. w pałacu zlokalizowano szkołę, dokonano przy tym remontu adaptacyjnego. W jego wyniku znacznie zmienił się wygląd obiektu. Rozebrano szklaną oranżerię, zlikwidowano duży półkolisty taras z reprezentacyjnymi schodami od strony południowej i wyjście do parku od strony północnej.

Tragiczny dla mieszkańców wsi był okres okupacji niemieckiej.W listopadzie 1942 roku policja niemiecka zastrzeliła 57 Żydów. W grudniu 1942 roku wieś została wysiedlona przez Niemców. Mieszkańców wywieziono do obozu w Zamościu, a ich miejsce zajęli koloniści niemieccy z terenu Rumunii i Bułgarii.

tekst: Mariusz Dolha 2011

Park

Park z ogrodzeniem z 2. poł. XIX w.

Inne

Zabudowania gospodarcze.
Na skraju parku dworskiego kapliczka J.Neopomucena.
Gorzelnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.