Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Krzydłowice
2016, zdjęcie Sławomir Milejski
Miniatura KrzydłowiceMiniatura KrzydłowiceMiniatura KrzydłowiceMiniatura KrzydłowiceMiniatura KrzydłowiceMiniatura KrzydłowiceMiniatura Krzydłowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krzydłowice
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiSławomir MilejskiBogdan Adler

Krzydłowice

Kreidelwitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:polkowicki
Gmina:Grębocice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac (ruina), nr rej.: 173/323/L z 15.03.1961
Park:nr rej.: 577/L z 11.06.1980

Stan obecny

Pałac nie zdążył gościć PGR - uległ spaleniu w 1947 r. i przetrwał jedynie w postaci niezabezpieczonej ruiny. Był własnością AWRSP , a od 2011r. - gminy Grębocice . Do dziś - niewiele zrobiono - porządki w parku , zebranie elementów kamieniarki ...

Historia

Pałac z 1722 roku. Pałac w Krzydłowicach był jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów na Śląsku. \"Na przełomie XVI i XVII w., powstał murowany dwór. Został on przebudowany i powiększony o ryzalit południowy w latach 1722-1723 dla Hansa Georga von Stoscha, restaurowany w 2. połowie XIX w. Barokowy, murowany, na planie prostokąta, z ryzalitem od południa, trzytraktowy, dwupiętrowy. Elewacje dzielone pilastrami jońskimi, fasada zwieńczona trójkątnym przyczółkiem z balkonowym portalem wejściowym. Fasada nosiła cechy baroku wiedeńskiego - co potwierdza przypuszczenia niektórych historyków sztuki, że twórcą rzeźb był artysta z kręgu szkoły wiedeńskiej - Ignaz Müller. Całość jest otoczona jest fosą z barokowym mostkiem z 1722 (obecnie zawalony). Pałac uległ spaleniu w 1947 r. i przetrwał jedynie w postaci niezabezpieczonej ruiny.

Opis

Jest to obiekt murowany, na planie prostokąta, z ryzalitem od południa, trzytraktowy, dwupiętrowy. Fasada zwieńczona trójkątnym przyczółkiem z balkonowym portalem wejściowym. . Całość otoczona jest fosą z barokowym mostkiem z 1722 (obecnie zawalony). Reszta zabudowań gospodarczych obejmuje spichlerz , stajnię i czworaki.

Park

Park z XVIII w.
Obok ruin pałacu znajduje się park krajobrazowy. Pierwotnie składał się on z części przypałacowej i dużego parku natura1nego po stronie płd.-zachodniej. Fosa otaczająca pałac w późniejszym okresie została włączona do parku. 

Inne

Ruiny bramy z XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.