Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Krzeczyn Mały
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Krzeczyn Mały

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krzeczyn Mały
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Krzeczyn Mały

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubiński
Gmina:Lubin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 480/L z 29.03.1977
Park:nr rej.: 459/L z 17.07.1976 oraz 47/A/01 z 31.07.2001

Stan obecny

Na temat pałacu zachowało się niewiele wiadomości. Wiadomo, że w roku 1365 właścicielem Krzeczyna Małego był Christian de Saar. Potem, dopiero w 1830 r., wymieniany jest członek rodziny von Schweinitz. Kolejnym właścicielem, od roku 1843, był C.W.E. von Nickisch - Rosenegk, a następnie, pod koniec XIX w., Karl Philipp hrabia von Harrach i hrabia Ernst. W XIX w. właścicielką była także żona króla Fryderyka Wilhelma III Auguste hrabina von Harrach, zwanej księżną legnicką. Na początku XX w. dobra objął hrabia Manfred. Renowacji zewnętrznych ścian dokonano w 1926 r. 
W 1997 r. AWRSP sprzedała pałac prywatnej firmie.

Historia

 Pałac barokowy , dwukondygnacyjny z 1720 roku. Przy pałacu spichlerz, obora i gołębnik z XIX wieku . Na przestrzeni wieków miejscowość jak i pałac stanowiła własność wielu rodów: de Saar, von Schweintz, von Niskisch-Rosenegk, von Harrach, von Ernst, von Manfred.

Opis

Budynek dwukondygnacyjny , podpiwniczony , na planie dwóch przylegających prostokątów . Układ wewnętrzny organizuje korytarz biegnący przez załą długość budynku z traktami Płd i Płn .
Elewacja frontowa (wschodnia) - siedmioosiowa z portalem i pilastrami . Elewacja tylna (ogrodowa - zachodnia) z portalem , tarasem z ażurową balustradą i schodkami z dwu jego stron . . W czasach świetności pałacu ściany pokoju zdobiły obrazy pędzla Ferdinanda von Rayskiego.

Park

W parku aleje świerkowa, kasztanowa oraz lipowa.
Aleja lipowa, nr rej.: 705/L z 25.06.1986

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.