Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9807, 23.169

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMaksymilian Hartkorn

Krasnystaw

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Krasnystaw (miejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór ?Starościński?, nr rej.: A/88 z 15.06.1998

Stan obecny

Właścicielem jest Gmina Miejska w Krasnymstawie. Dworek jest wyremontowany i jest wykorzystywany przy różnych imprezach kulturowych.

Historia

Dwór zbudowany w 1. poł. XIX w. dla Starościńskich. \\\"Dwór w Krasnymstawie, zwany "starościńskim", jest pozostałością dawnego zespołu dworsko-parkowego i folwarcznego, zlokalizowanego w południowej części miasta. Pierwsze przekazy archiwalne dotyczące folwarku pochodzą z 1782 r. Był to wówczas duży zespół z dworem, licznymi budynkami gospodarczymi, browarem i gorzelnią, należący do starostów krasnostawskich. Po II wojnie na dawnym gazonie przed dworem wystawiono barak z mieszkaniami komunalnymi. Dwór był użytkowany na cele mieszkalne i zajmowany przez różne instytucje. Od 1996 r. został wyłączony z użytkowania. Odtąd niszczał opuszczony i dewastowany, jedynie doraźnie zabezpieczany był po interwencjach i nakazach konserwatorskich.\\\" (Nowy Tydzień, artykuł: http://www.nowytydzien.pl/laureaci-laurow-konserwatorskich/). W 2015r wyremontowany.

Opis

Dwór parterowy, nakryty dachem naczółkowym z lukarnami, akcentowany 4-kolumnowym portykiem umieszczonym centralnie w fasadzie, zwieńczonym trójkątnie.

Park

Pozostałości niewielkiego parku o pow. 0,5 ha, na płn. od dworu.

Inne

Oficyna z 2 poł. XIX w., budynek służby dworskiej, spichlerz.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.