Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kusowo
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kusowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dobrcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Biura spółki rolnej i mieszkania.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Pierwsze wzmianki o majątku Kusowo pochodzą z 1860 r., kiedy to jego właścicielem był Franke (w żródłach brak imienia). Do niego należał też folwark Gądecz. W 1880 r. majątek liczył 1604 morgi powierzchni oraz posiadał 167 mieszkańców (w tym 124 katolików i 43 ewangelików). W 1899 r. właścicielem Kusowa był Schultz , a następnie jego syn Bruno Schultz. Rodzina ta posiadała majątek do końca 1 wojny światowej. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Józef Żychliński z Uzarzewa koło Poznania, a dzierżawcą majątku w tym czasie był Gustaw Wodziński. W folwarku zatrudniano wówczas około 50-70 osób. W majątku prowadzono uprawę pszenicy, jęczmienia, ziemniaków i buraków cukrowych oraz chów koni i bydła mlecznego. Duże dochody osiągano także z produkcji gorzelnianej. Po 1945 r. w Kusowie zostało utworzone Państwowe Gospodarstwo Rolne, które działało do początków lat 90.

Opis

Dwór po przebudowie i remontach zatracił cechy stylowe. Jest budynkiem piętrowym z wieżą usytuowaną w płn. narożniku. Założenie architektoniczne składa się z podwórza gospodarczego z budynkami gospodarczymi i inwentarskimi, zespołu pałacowego, parku i kolonii mieszkaniowej. Główna brama wjazdowa znajduje się od str. płd., w bezpośrednim sąsiedztwie parku.

Park

Park z końca XIX w. o pow. 3 ha. Jest czysty i zadbany. Rośnie tu cenny starodrzew reprezentowany głównie przez klony, dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, cisy i graby. Granicę parku stanowi wąwóz, nad którym występują niewielkie skupiska grabów, klonów, leszczyny i kasztanowców. Po drugiej stronie pałacu znajduje się podwórze gospodarcze, o kształcie prostokąta, zajmujące obszar 4 ha, całkowicie zabudowane budynkami gospodarczymi. Dookoła założenia rozciągają się pola uprawne.

Inne

Stodoła drewn. XIX / XX w.
Chlewnia, mur. XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011


Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.