Skatalogowanych zabytków: 11149
Zarejestruj się
Miniatura Koneck
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura KoneckMiniatura Koneck

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Koneck

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7804, 18.7232

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaWaldemar Potulny

Koneck

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:aleksandrowski
Gmina:Koneck
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Gminny Ośrodek Zdrowia

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Wieś powstała pod koniec XIII w. Była wówczas wsią rycerską należącą do Krzesława Koneckiego herbu Łabędź, który sprzedał ją biskupowi włocławskiemu za 60 grzywien. Pieniądze przeznaczył na swój wykup z niewoli. Parafia i najstarsza świątynia p.w. św. Prokopa powstały, jak informują dokumenty, przed 1325 r. Fundatorem była przypuszczalnie rodzina Koneckich. Od 1433 r. właścicielem dóbr koneckich był Andrzej Dunin, a po nim Mikołaj Zbożeński. W 2 poł. XVI w. właścicielem Konecka był Łukasz Grabski herbu Pomian. Był protestantem, a wieś dziedziczył wraz z bratem Marcinem. W 1779 w. właścicielem wsi był Stanisław Dąmbski, a w 1793 r. folwark zakupiła rodzina Biesiekierskich. W 1867 r. majątek został sprzedany Kornelowi Sulimierskiemu. To dla niego wybudowany został obecny dwór, wraz z założeniem otaczającego go parku. W ręku Sulimierskich dwór był aż do wybuchu 2 wojny światowej. Po wojnie majątek został rozparcelowany, a dwór w latach 70-tych przeszedł na własność gminy i umieszczono w nim Gminny Ośrodek Zdrowia. Remont w latach 1972-1975 spowodował całkowitą utratę cech stylowych.

Opis

Budynek piętrowy, obecnie nakryty dachem płaskim, lekko dwuspadowym, wybudowany na planie prostokąta na wysokiej kamiennej podbudówce, podpiwniczony. Należy przypuszczać, że nie zmienił się układ wejść, zarówno od frontu jak i w elewacji ogrodowej, którą poprzedzają wysokie schody. W fasadzie zachował się ryzalit poprzedzony schodami z balkonem na poziomie 1 piętra. Na skutek przeprowadzonego remontu budynek pozbawiony został całkowicie cech stylowych.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. około 1,5ha. Jest to obecnie czysta i zadbana enklawa zieleni, w której rośnie zabytkowy starodrzew w wieku 100-130 lat, jego ozdobą jest położony centralnie śródparkowy staw.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.