Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Andrzej MMarek KujawaPiotr KTymoteusz SłowikowskiGREGORIUS ...Joanna KwokaToruń - Zamek Krzyżacki (ul. Przedzamcze)
Thorn
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat i gmina:Toruń
Rodzaj obiektu:Zamek
Powiat i gmina:Toruń
Rodzaj obiektu:Zamek
Rejestr zabytków
Zespół:zespół zamku krzyżackiego, XIII-XIX w., nr rej.: A/88 z 6.10.1938Stan obecny
Zamek od czasu badań w latach 60. jest udostępniony do ruchu turystycznego. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.Historia
Zamek toruński ? siedziba komtura, pomimo jego zniszczenia już w 1454 roku jest jedną z najlepiej rozpoznanych warowni krzyżackich. Są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy: ruiny założenia przykryte były aż do 1958 roku staromiejskim śmietniskiem oraz ogrodami, stały się też przedmiotem szczegółowych badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych pod kierunkiem J. Chudziakowej, R. Domagały, J. Frycza. Prace przypadły na lata 1962-1965 doprowadziły do zabezpieczenia odkopanych reliktów założenia. Zrekonstruowano część sklepień piwnicznych, zabezpieczono koronę murów, zakonserwowane pozostałości pozostawiono w formie trwałej ruiny. Obok dawnej śluzy na fosie stanął modernistyczny pawilon restauracji z tarasem na dachu projektu F. Polakowskiego.Warownia zbudowana została w miejscu wcześniejszej osady grodowej ? Postolsk, funkcjonującej tu do 1251 roku. Z tego założenia przetrwał najprawdopodobniej fragment muru z głazów eratycznych zaopatrzony w blankowanie. Warownia posadowiona została na trójkątnych wzniesieniu przylegającym od południa do brzegu Wisły. Od zachodu teren ograniczony był potokiem Postolsk (Bostolz). Ukształtowanie terenu i prawdopodobnie forma wcześniejszych obwałowań zdeterminowały kształt założenia zamkowego.
W 3. ćwierci XIII wieku zbudowano ceglany mur obwodowy jak również dom główny posadowiony przy kurtynie południowej. Zamek od początku pełnił funkcję siedziby konwentu i komtura toruńskiego wzmiankowanego od 1251 roku. Na czwartą ćwierć XIII wieku przypadła budowa krużganków jak również ufortyfikowanej śluzy na fosie zachodniej, oddzielającej założenie od terenu Starego Miasta. W 1. połowie XIV wieku powstała ośmioboczna wieża, dansker oraz skrzydło wschodnie. Do końca XIV wieku wykształciło się przedzamcze z zabudową gospodarczą oraz przemysłową. Ostatnia zmiana w obrębie zamku miała prowadzić do powiększenia jego powierzchni mieszkalnej, co uzyskano przez zamurowanie arkad krużganka domu południowego. W roku 1420 zamek został strawiony przez pożar i częściowo podupadł. W 1454 roku warownia została zdobyta i częściowo spalona przez mieszczan toruńskich. W krótkim czasie rozebrano wówczas większość murów zamkowych.
Wraz z założeniem w 1. połowie XIII wieku rozwijało się również miasto. W 1264 roku nastąpiła lokacja umieszczonego od północy Nowego Miasta. W efekcie założenie znalazło się między tymi dwoma organizmami, zachowując jednak autonomię przestrzenną i strategiczną. Przedzamcza posiadające oddzielne fortyfikacje pozwalały na obronę założenia od strony miasta. Od północy umieszczono bramę zapewniającą komunikację z miastem. Część przedzamcza zajęta jest obecnie przez szpital wybudowany w 1874 roku. Drugie przedzamcze umieszczono od strony rzeki, trzecie północno-wschodnie było największe; znajdowały się tam obiekty gospodarcze i przemysłowe: młyny, kuźnie, siodlarnie, browar, karwan-wozownia, piekarnia i stajnie. Najczytelniej zachowany jest teren przedzamcza w okolicy danskeru. Przetrwały tam: kilkudziesięciu metrowy odcinek muru obronnego, pozostałości średniowiecznego młyna, relikty Bramy Menniczej. Na wschodzie znajduje się obecnie osuszona i zasypana fosa zwana stawem komtura.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.