Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Nasiegniewo
Zdjęcie Barczes54 2012

Nasiegniewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Fabianki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, k. XVIII-XIX w., nr rej.: 278/A z 21.03.1991

Stan obecny

Zamieszkany.

Historia

Wieś Nasiegniewo wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumencie z 1231 r. Do pocz. XVII w. majątek pozostawał w rękach Nasiegniewskich herbu Jastrzębiec. Obecnie istniejący dwór został wybudowany w połowie XIX w. dla rodziny Miączyńskich herbu Suchekomnaty. Historycy pewni są, że wcześniej stała w Nasiegniewie inna siedziba szlachecka, lecz nie jest pewne gdzie się znajdowała oraz jaką miała formę. Dwór Miączyńskich przeszedł przebudowę w 1889 roku. Możliwe, że w czasie tej przebudowy wybudowano murowaną oficynę, którą połączono z dworem krótkim łącznikiem. W 1935 r. ówcześni właściciele majątku, w związku z niemożnością spłaty kredytów, przekazali Nasiegniewo Towarzystwu Powściągliwości i Pracy pw. św. Michała Archanioła. Była to obrona przed przymusowym zlicytowaniem majątku. W czasie wojny zarząd nad Nasiegniewem przejęły władze niemieckie. Po wojnie dobra wróciły do Towarzystwa Powściągliwości i tym samym nie zostały objęte reforma rolną. W 1949 r. Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się na odebranie Nasiegniewa i utworzyło w majątku Kombinat Ogrodnictwa i Hodowli Zwierząt Zarodowych.

Oryginalny układ wnętrza, tak dworu jak i oficyny został znacznie przekształcony, głównie po II wojnie światowej. Pierwotnie wnętrze dworu było dwutraktowe z sienią na osi i dużymi pomieszczeniami po obu jej stronach. Oba budynki przystosowano w czasach PRL-u do funkcji mieszkaniowo-administracyjnej.

Opis

Klasycystyczny dwór z poł. XIX w. Drewniana budowla wybudowana na planie prostokąta. Budynek parterowy z częściowo mieszkalnym poddaszem, nakryty wysokim dachem naczółkowym, okrytym papą. Ściany oszalowane pionowo deskami na zakład. Elewacja frontowa jest dziewięcioosiowa, z trójosiowym gankiem umieszczonym centralnie oraz zwieńczonym tympanonem wspartym na czterech pseudotoskańskich kolumnach. Ganek jest obudowany i przeszklony oraz posiada dodatkowe dwie półkolumny przy ścianie budynku. Elewacja ogrodowa pięcioosiowa, asymetryczna z umieszczonymi na skraju budynku drzwiami. Elewacja boczne dwupoziomowe, prawie identyczne, pięcioosiowe. Wewnętrzne ściany dworu są otynkowane. Zachowała się część oryginalnych deskowych podłóg.

Park

Park dworski o niewielkiej powierzchni powstał najprawdopodobniej w 2 poł. XIX w. Możliwe, że założony został na bazie rosnących tu drzew. Pierwotnie miał charakter krajobrazowy i był wkomponowany w zróżnicowany wysokościowo teren. W dzisiejszych czasach kompozycja parkowa jest czytelna tylko w najbliższym otoczeniu dworu. Reszta parku zdziczała. Na skraju dawnego parku znajduje się strumień i staw. W parku przeważają drzewa liściaste, a wiek większości z nich określany jest na 100 ? 120 lat.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.