Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Wąpielsk
2011, zdjęcie Beata Osowiec
Miniatura Wąpielsk

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Beata OsowiecAndrzej MPiotr K

Wąpielsk

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:rypiński
Gmina:Wąpielsk
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 598 z 26.04.1990

Stan obecny

Obiekt był przez dług czas zaniedbany. W latach 80. przeprowadzono remont elewacji, natomiast kilka lat temu został gruntownie wyremontowany.

Historia

Po raz pierwszy wieś zostaje wymieniona w dokumencie króla Kazimierza Wielkiego wydanym w 1367 r. dla rycerza Zbrosława z Wąpielska. Kolejnym właścicielem dóbr Wąpielskich był Mikołaj Radzikowski herbu Ogończyk. Otrzymał on owe dobra w 1497 r. od króla Jana Olbrachta. Dalsze losy wsi są nierozerwalnie związane z rodami m.in. Wąpielskich, Nałęczów, Chalińskich, Tarnowskich, Pleckich, Przeciszewskich, Cissowskich oraz Tabulskich. Od przedstawiciela tego ostatniego rodu, Szymona Tabulskiego, w roku 1849 nabył majątek Walenty Siemiątkowski herbu Jastrzębiec, który w 2. poł. XIX w. wybudował zachowany do dzisiaj pałac. W rękach rodziny Siemiątkowskich majątek pozostawał aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Wąpielsk kolejno dziedziczyli: w 1888 r. Józef - syn Walentego, w 1917 r. Jerzy, syn Józefa. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Jerzy Siemiątkowski, znany działacz społeczeny i polityczny a także ceniony hodowca koni angloarabskich. Z ciekawostek można dodać, że pałac gościł w swoich wnętrzach w 1928 r. Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Opis

Pałac z 2. poł. XIX w., w stylu eklektycznym, otynkowany, parterowy z piętrowymi ryzalitami na osiach. Od frontu ryzalit poprzedzony ośmioboczną przybudówką w kształcie wieży o trzech kondygnacjach. Podziały elewacji ramowo-pilastrowe, dach czterospadowy, na wieży namiotowy.

Park

Pałac otaczają resztki założenia parkowego, w którym znajduje się ok. 20 gatunków drzew.

tekst: Beata Osowiec 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.