Kijewo Szlacheckie
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Kijewo Królewskie
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:chełmiński
Gmina:Kijewo Królewskie
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy z pocz. XX w., nr rej.: 602 z 16.05.1990Stan obecny
Własność prywatna. Pałac jest dostępny do zwiedzania po uzgodnieniu.Historia
Pałac z 1908 r.Już w średniowieczu miejscowość Kijewo podzieliła się na dwie części - tą drugą było Kijewo Królewskie.
Posiadaczami Kijewa Szlacheckiego w XX w. byli Leopold Rychter (właściciel młynów w Toruniu) oraz Ponieccy (dzierżawcy młynów i spichlerzy w Bydgoszczy). Barbara Poniecka wniosła wieś w wianie do rodziny Wojnowskich. Po niej majątek odziedziczył syn, Maciej Wojnowski. W czasie 2 wojny światowej Wojnowscy mieszkali w majątkach Ponieckich w Radomnie i pobliskich Rakowicach, a w pałacowych piwnicach okupanci przetrzymywali grupę radzieckich jeńców. Z powodu niewielkiego obszaru tworzącego kijewski majątek po wojnie, władza ludowa zabrała Wojnowskim tylko młyn, a pozostawiła im pałac i park. W latach 90-tych XX w. Wojnowscy odzyskali młyn.
Opisywany majątek leży w dzielnicy Kijewa Szlacheckiego zwanej "Pod Dorposz". Istnieje tu jeszcze jeden dawny majątek w dzielnicy "Nad Szosą", niestety brak jakichkolwiek danych o historii tego miejsca. Usytuowany jest w odl. ok. 2km na płd.-wsch. od opisywanego założenia, istnieje tam również park i nowy, powojenny budynek wybudowany prawdopodobnie na miejscu starego dworu. W pobliżu mieści się zabytkowy dawny cmentarz poewangelicki.
Opis
Jest to budowla piętrowa, założona na nieregularnym planie, z czterokondygnacyjną wieżą postawioną w jednym z narożników. Wieża wyróżnia się czterema okrągłymi wykuszami w narożnikach i piramidalnym dachem krytym dachówką, z lukarnami na wszystkie strony świata. Powyżej wznosi się oryginalna latarnia z własnym daszkiem - też w kształcie małej piramidy. Od wielu lat zwieńczeniem wieży jest wielkie bocianie gniazdo, które szpeci ten niezwykły obiekt i zagraża jego trwałości.Park
Park.z przełomu XIX / XX w. o pow. około 1,2ha. Rośnie tu zróżnicowany drzewostan, w tym wiele okazów drzew zbliżonych do pomnikowych. Stan założenia parkowego jest względnie dobry. Jego ozdobą jest duży śródparkowy staw usytuowany w płn.-zach części.Park znajdujący się na drugim wzmiankowanym założeniu (Nad Szosą) jest zdewastowany, spora jego część jest wykarczowana. Pozostał tu starodrzew rosnący na pow. około 0,5ha..Obydwa założenia łączy brukowana droga z pocz. XX w. przy której znajdują się ogrodzone pozostałości dawnego cmentarza.
Inne
Młyn z 1910 r.Zabudowania dawnej stacji kolejowej Płutowo ? Młyn
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.