Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kluczowa
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura KluczowaMiniatura Kluczowa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kluczowa
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerJoanna KwokaGREGORIUS ...

Kluczowa

Kleutsch

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Ząbkowice Śląskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVI-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1843 z 8.10.1966
Park:nr rej.: 748/WŁ z 8.11.1980

Stan obecny

W trakcie przerwanego remontu. Własność prywatna.

Historia

Pałac, przebudowany na klasycystyczny w 1809-1837 wg projektu Karla Friedricha Schinkla. - Przed 1600 rokiem zbudowano renesansowy dwór obronny, jednakże 10 marca 1613 roku spłonął całkowicie. Po wojnie trzydziestoletniej odbudowany, a w 1685 roku został przebudowany na barokową rezydencje. Potem następowały kolejne przebudowy. Gruntowna przebudowa miała miejsce w latach 1837-1840, być może wg projektu Schinkla. Wyremontowany w latach 80. XX w., ale obecnie dwór znów jest zaniedbany. - W 1819 roku Friedrich Ludwig von Pfeil sprzedał Kluczową Karolinie von Strachwitz, potem w 1837 roku dobra zakupił Johan Nepomucen Rust z Berlina i w jego rodzinie były do II wojny światowej. Obecnie zamek jest własnością AWRSP.

Opis

Budynek klasycystyczny, na planie prostokąta, murowany z kamienia i cegły, z dwiema bocznymi wieżami. Od frontu czteroosiowy kolumnowy portyk, zwieńczony trójkątnym naczółkiem z herbami.

Park

Park z XIX w. o powierzchni ponad 3 ha przylega do pałacu. Pośrodku kapliczka murowana z cegły, czterościenna. dwukondygnacjowa, zwieńczona niskim dachem. W parku w części centralnej figura na postumencie.

Inne

Zabudowania gospodarcze wzniesione w XIX w. w technologii tradycyjne. Dom mieszkalny, trzy obory, stajnia, spichlerz i budynki transformatora.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.