Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Kliczków

Klitschdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:bolesławiecki
Gmina:Osiecznica
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy i folwarczny z k. XIV - k. XIX w., nr rej. 737/A/06 z 2.03.2006
Obiekt:zamek, nr rej.: 452 z 3.06.1957
Park:nr rej.: 716/J z 13.04.1982

Historia

Obecnie zamek wznosi się na skraju wsi, na leśnym terenie, na wschodnim brzegu rzeki Kwisy. Pierwotnie warownia najprawdopodobniej była obiektem nawodnym. Założenie zostało ufundowane w końcu XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Pierwsza wzmianka wymieniająca obiekt jako castrum Clieczchdorf lub Cliczchdorff pochodzi z 1291 roku. Po śmierci Bolka I zamek pozostawał w posiadaniu wdowy po nim, księżnej Agnieszki. Po jej śmierci stanowił własność prywatną i należał kolejno do: Kittlitzów, Zedlitzów. Na lata 1391-1631 przypada okres władania zamkiem rodziny Rechenbergów. Na drugą połowę XVI wieku przypada przebudowa zamku na renesansowy pałac. Na lata 1631-1703 przypada okres władania pałacem hrabiowskiego rodu Schellendorfów. Po nich pałac przeszedł w posiadanie Frankenbergów, którzy w roku 1728 ufundowali dla pałacu nową kaplicę. Od nich rezydencję przejął Seyfried von Promnitz. W roku 1764 posiadłość została przejęta przez hr. Solm- Tecklenburga z Baruth. Spadkobiercy tego ostatniego byli właścicielami pałacu aż do zakończenia II Wojny Światowej. Budowla właśnie im zawdzięcza rozbudowę w duchu eklektycznym mającą swój czas między 1881 a 1883 rokiem. Po zakończeniu działań wojennych w pałacu ulokowano różne instytucje państwowe co niestety sprzyjało jego dewastacji. Stan zabytku pogorszył się znacznie po pożarze w 1948 roku. W latach 70 tych XX wieku całe założenie zostało przejęte przez Politechnikę Wrocławską celem wykorzystania go jako ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy. Niestety prace adaptacyjno-remontowe zostały zaniechane w 1982 roku. W latach 90 tych obiekt został zakupiony przez prywatnego właściciela.
Obecnie założenie jest częściowo zrujnowane. Całość stanowi bardzo malowniczy zespół, składający się z dwóch czworobocznych dziedzińców otoczonych skrzydłami w stylu neorenesansowym i gotyckim. Skrzydła pełniły funkcje mieszkalne i gospodarcze. Były wyposażone w kilka wieżyczek. W murach budynku południowo-zachodniego odnajdziemy pozostałości po średniowiecznym zamku. Skrzydło południowe, wyposażone w bramę i poprzedzone nawodnioną fosą pochodzi z XVI wiecznej rozbudowy zamku, prowadzonej przez Rechenbergów. Ciekawym zabytkiem towarzyszącym założeniu rezydencjonalnemu jest nekropolia koni wierchowych i wyścigowych umiejscowiona na terenie parku przypałacowego. Nie zachowała się do dzisiejszych czasów nekropolia psów, które pierwotnie towarzyszyła nekropolii koni.

Park

Park, po 1880 r.

Inne

Pałacyk Wdowy, ob. dom mieszkalny nr 5, z 1920 r., nr rej.: 662/A/05 z 23.11.2005
Nowy folwark z 1 ćw. XX w., nr rej.: A/1219/1-4 z 22.05.2009 :

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy Mrozek9 lat i 8 miesięcy temu
Piękny zameczek ,chciałem zwrócić uwagę na napis, nad bramą ,myślę, że to pozostałości po byłym systemie ,gdzie takie hasła były często nadużywane.Częściowo zamalowane ,ale można sie domyśleć całości.
Zbójcerz z Witkowa6 lat i 5 miesięcy temu
Opis jest nieaktualny co nieco, bo zamek jest w całości odrestaurowany. Z zewnątrz dostępny do zwiedzania dla każdego. Zwiedzanie wnętrz płatne i w określonych godzinach.

Strona zamku: http://www.kliczkow.com.pl

Funkcjonuje jako hotel z ogólnie dostępną restauracją.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 6 lat i 5 miesięcy temu
ladny i ciekawy zamek w Kliczkowie daleeekoo ( oj daleko ) na zachód - za Boleslawcem . znam te okolice -bywam tam często . w zespole palacowym miesci sie luksusowy hotel dla b. zamoznych ( zwlaszcza tych z niemiec ) ..Karol
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 6 lat i 5 miesięcy temu
Zyczenia Świąteczne .

Zdrowych ,spokojnych i radosnych świat Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym

i przyjacielskim gronie .

zyczy Karol Barsolis .

PS
niestety na tym forum nie ma gdzie umiescic takich życzen. -kiedys byl blog
Marek Kujawa6 lat i 5 miesięcy temu
Karolu, to nie jest Facebook. Tak czy owak, dziękuję w imieniu swoim i administratora. Przepraszam, że nie odpisałem na wiadomość prywatną, ale sam wiesz, że serwis przez kilka dni nie działał. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!
GREGORIUS ...3 lata i 6 miesięcy temu
Czas na Kliczkow..Po wspomianej w opisie nekropoli koni pozostaly zaledwie dwa plaskie kamienie z tego jeden zupelnie juz nieczytelny..ale sadzac po wielkosci polany a znajduje sie ona za zamkiem po prawej stronie.. musial to byc duzy cmentarz "czworonogow i czworolapow". Sam zamek po remoncie czyni majestatyczne wrazenie…apartamenty, w ktorych nocowalismy byly bardzo przestrzenne i ze smakiem urzadzone. W starej ujezdzalni ( to budynek z „cebulka“ na dachu) usytuowano malutki basen…Ale mnie najbardziej interesowal ( jako enologa-pasjonata i sommeliera-hobbyste ) smak sygnowanego przez sam zamek i podawanego na zyczenie do posilkow wina „Chateau Kliczkow“. Bylo dobre. Pomieszczenie zas, w ktorym serwowano dania to duza podluzna sala ( komnata) zakonczona po przeciwnej stronie od wejscia..i tu sie zdziwilem…estrada a la theatrum w pieknej drewnianej oprawie…stylistycznie przypominajaca troche wspomniana przy okazji Rogalina zrekonstruowana drewiana biblioteke…A kto ma ochote na spacer moze przejsc sie wsrod malowniczych terenow do pobliskiej tamy na rzecze Kwisie…