Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Złotniczki
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura ZłotniczkiMiniatura Złotniczki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Złotniczki

Elsenhof

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Złotniki Kujawskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania komunalne. Własność U.G. w Złotnikach Kujawskich.

Historia

Dwór z końca XIX w.
W XIX w. Złotniczki były częścią obszaru dworskiego Gniewkówiec. Pod koniec XIX w. wieku wzniesiono tu obecny dworek. W okresie międzywojennym majątek ten należał do Walerjana Łosińskiego i liczył 151,5 ha., z czego 119 ha stanowiły ziemie uprawne, 40 ha łąki i pastwiska oraz 22 ha nieużytki (drogi, podwórza, etc.). W 1926 r. czysty dochód gruntowy z majątku wynosił 1026 talarów. W latach 1939-1945 znajdował się on w rękach niemieckich, a po 1946 r. stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. W budynku dworu utworzone zostały mieszkania.
(Prawa do opisów zastrzeżone. Oczywiście można je sobie kopiować do woli, jednakże pod warunkiem podania źródła: polskiezabytki.pl).

Opis

Dwór eklektyczny. Jest to budynek parterowy, posadowiony na wysokich piwnicach, nakryty dwuspadowym dachem. W fasadzie siedmioosiowy z trójosiowym, znacznym, piętrowym ryzalitem zwieńczonym trójkątnie.

Park

Wokół rozciąga się niewielki park, prawdopodobnie z okresu budowy dworu. Rośnie tu cenny starodrzew, w tym klony, kasztanowce i lipy. Park jest względnie zadbany.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.