Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Wróble
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Wróble

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wróble

Gut Wroble

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Ruiny. Własność prywatna.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Wróble to stara wieś o rycerskim rodowodzie. Wzmiankowana jest w 1560 r. jako część składowa parafii w Piaskach.Jednym z późniejszych właścicieli był Jan Niemojewski. W XIX w. istniał tu duży folwark, który najprawdopodobniej był częścią większego dominium. W 1 poł. XIX w. obszar wsi wynosił 742 ha. Początkowo właścicielem był Grabski, następnie dobra te przejęli Niemcy, m.in. Schmelter i to prawdopodobnie dla niego wzniesiono tutaj obecny dwór. W 1905 r. nastąpiła pierwsza parcelacja, sprowadzeni tu zostali osadnicy niemieccy. W 1926 r. majątek liczył 323 ha i przynosił roczny dochód w wysokości 883 talary. Jego właścicielem był Skarb Państwa Polskiego, a zarządcą niejaki Lipowicz. W 1929 r. nastąpiła kolejna parcelacja, część ziem majątku trafiła pomiędzy okolicznych chłopów. W latach 1929-1931 zamieszkiwała tutaj hrabina Karolina Kalinowska, następnie dwór przejęli Aniela i Piotr Kłyskowie z Poznania. Od 1936 r. właścicielem był ostatni przedwojenny burmistrz Kruszwicy - Stanisław Borowiak. W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim i nosiła nazwę Sperlingshof. Po wyzwoleniu ziemie rozparcelowano, a dwór dopóki się nadawał, zapewne służył jako mieszkania. Obecnie ruina robi makabryczne wrażenie.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Niegdyś był to okazały piętrowy budynek wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony. Nakryty był prawdopodobnie dachem płaskim.

Park

Park z XIX w. o pow. około 2,5 ha. Rośnie tu cenny starodrzew, reprezentowany przez kilkanaście popularnych parkowych gatunków. Niestety, na skutek braku ochrony, park podlega nieustannej dewastacji. Zachowały się tu resztki bramy wjazdowej.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.