Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wojdal
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura WojdalMiniatura Wojdal

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wojdal
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wojdal

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Pakość
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Z dawnego założenia wydzielono część, która należy do prywatnych właścicieli. Reszta pozostaje pod zarządem J.S.T. z Pakości.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Wieś znana jest z historii jako miejsce przygotowań wojsk magnata Lubomirskiego do zdradzieckiej bitwy pod Mątwami, po stronie Szwedów, z wojskami króla polskiego. W XIX w. istniało tu założenie dworsko parkowe, zniesione ustawowo Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1925 r. Jego terytorium zostało wcielone do gminy wiejskiej Dźwierzchno. Obecnie nie istnieje tu już dawny dwór, na jego miejscu wybudowano dom mieszkalny. Nie istnieje też założenie parkowe. Całe otoczenie zostało zdominowane przez kopalnie piasku, które istnieją w każdym możliwym miejscu. Wieś straciła swój rolniczy charakter i stała się typowo przemysłową. Przed 2 wojną światową i krótko w okresie powojennym istniał tu port przeładunkowy na Noteci, gdzie cumowały barki z piaskiem. Ostatnim przedwojennym właścicielem dworu był Polak nazwiskiem Pobernacki. Po wojnie w dworze utworzono mieszkania. Później przejęła go firma Bydgoskie Kopalnie Surowców, a następnie z powrotem Jednostka Samorządu Terytorialnego, pod zarządem której dwór popadł w ruinę i został ostatecznie rozebrany w poł. lat 90-tych XX w. Do dzisiaj w Inowrocławiu żyje potomek ostatniego właściciela majątku.

Opis

Był to parterowy budynek wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem, z piętrową wystawką pośrodku. Wg respondentów we dworze zachowane było oryginalne wyposażenie, posadzki i piece kaflowe. Nieliczne fotografie nie pozwalają na szczegółowe odtworzenie architektury obiektu.
Zachował się dawny budynek gospodarczy, zwany "świniary", który miał być chlewnią, lecz nigdy nią nie został z powodu ucieczki sprowadzonych przez właściciela majątku świń.

Park

Pozostałości parku z XIX w. Dawne założenie parkowe nie istnieje. Jego obszar zajmują nieużytki, kopalnie i zabudowania firm wydobywających kruszywo. W rejonie dawnego dworu znajdują się nieliczne relikty ogrodu.

Inne

Budynek gospodarczy, obecnie mieszkania z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa3 lata i 2 miesiące temu
Na zdjęciu archiwalnym nasza respondentka, która udostępniła zamieszczone zdjęcia. Lata 90. XX w., dwór był już wtedy w stanie ruiny.