Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Wilkowiczki
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011

Wilkowiczki

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Choceń
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność Starostwa Powiatowego we Włocławku. Użytkowany przez Dom Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach.

Historia

Historia Wilkowiczek nierozerwalnie łączy się z historią wsi Wilkowice. Pierwszy znany dokument mówiący o Wilkowiczkach pochodzi z 1398 r. W dokumencie tym, jako właściciele wsi, wymieniana jest rodzina Wilkowskich herbu Ślepowron o zawołaniu Bujny. Około połowy XV w. bracia Wilkowscy dokonali podziału wsi Wilkowice na dwie części. Podział ten utrzymał się do dziś (istnieją obok siebie wsie Wilkowice i Wilkowiczki). W drugiej połowie XVI w. majątek przejęła rodzina Boruckich herbu Rola. W późniejszych wiekach dobra dość często zmieniały swych właścicieli. Byli nimi m.in. Dąmbscy herbu Godziemba, Karwowscy, Pruszkowscy, Nehringowie, Stokowscy, Ciunkiewiczowie, Brzoskowie. W roku 1945 majątek został odebrany prawowitym właścicielom. Do dziś dwór pozostaje własnością Starostwa powiatowego we Włocławku. Użytkuje go natomiast Dom Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach.
Pierwsza wzmianka o siedzibie szlacheckiej istniejącej w Wikowiczkach pochodzi z 1827 roku. Dwór zachowany do 1945 r. został prawie cały rozebrany i zbudowany od nowa dla Domu Pomocy Społecznej.

Opis

Dwór z 2 poł. XIX w. w większości przebudowany po 1945 r. Dwór w ogólnym zarysie przypomina oryginalną budowlę. Wybudowany jest w stylu neorenesansowej willi. Budynek murowany, stoi na wysokim cokole, położony jest na planie prostokąta z użytkowym poddaszem. Dach przykrywający budowlę jest dwuspadowy, kryty papą. Całość jest podpiwniczona. Do dworu przylegają przybudówki. Główny budynek jest otynkowany, zdobiony narożnymi lizenami, gzymsem międzykondygnacyjnym oraz wieńczącym, boniowaniem. Elewacja frontowa jest dziewięcioosiowa. Posiada ona ustawiony asymetrycznie trzyosiowy ryzalit. Do elewacji ogrodowej przylegają przybudówki. Elewacja ta sama w sobie jest jednoosiowa. Wnętrza dworu zostały mocno przebudowane i przystosowane do potrzeb Dom Pomocy Społecznej. W pewnym stopniu jest jednak widoczne pierwotne założenie architektoniczne, które było oparte na schemacie dwutraktowym z półtaktem środkowym.

Park

Do dnia dzisiejszego zachowały się resztki parku. Kompozycja przestrzenna jest w części czytelna. Sam park założono już w XX w. bazując na istniejącym drzewostanie. Wśród różnych gatunków drzew przeważają drzewa liściaste.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.