Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Strzelce Górne
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Strzelce Górne

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2092, 18.1592

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Strzelce Górne

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dobrcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Szkoła podstawowa.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Wieś znana była już w średniowieczu. W tamtym okresie należała do cystersów koronowskich. Pod koniec XVI w. jej właścicielem został ród Strzeleckich, który posiadał ją aż do 1840 r. Kolejnym właścicielem w drodze kupna został Józef Moszczeński. Obecny pałac wzniesiony został w latach 1860-1861. Póżniej podlegał licznym przebudowom. Majątek po wojnie został znacjonalizowany, a w budynku powstała szkoła.


Opis

Dwór wzniesiony jest na planie nieregularnego kwadratu, Bryła budynku jest rozczłonkowana, złożona z licznych form prostopadłosciennych, w głównym korpusie dominują wyższe bryły traktów, nakryte płaskimi dwuspadowymi dachami krytymi papą, zawierającymi użytkowe poddasza. Murowany z cegły i otynkowany, na podmurówce z ciosanych kamieni polnych, w całości podpiwniczony. Część środkowa budynku jest niższa, trójosiowa, cofnięta. Ryzality boczne są dwuosiowe. Parter i pierwsze piętro dzieli prosty gzyms. Od płn.znajduje się trójkondygnacyjna, prostopadłościenna wieża nakryta czterospadowym, ostrosłupowym dachem. Przy wieży boczne wejście oraz sześciokątna, parterowa przybudówka z balkonem, przy tym samym szczycie kolejna parterowa przybudówka, również z niewielkim balkonem. Przed częścią środkową znajduje się obszerny taras z jednobiegowymi schodami o murowanych balustradach. Przed dworem w osi wejściowej znajduje się droga dojazdowa zakończona kolistym podjazdem z klombem pośrodku.

Park

Park krajobrazowy z 2. poł. XIX w. o pow. około 5 ha. Założenie położone jest na terenie Zespołu Nadwiślańskich Parków Krajobrazowych, łączy się z mieszanym lasem dochodzącym do zbocza doliny. Zachowany jest tu cenny starodrzew z wieloma okazami pomnikowymi. Są to: dąb szypułkowy o obw. w pierśnicy 542 cm, 2 buki zwyczajne 326 i 405 cm, cis pospolity o obw. 186 cm, cisy krzewiaste, modrzew europejski o obw. 243 cm oraz lipa drobnolistna o obw. 640 cm.

Inne

Kościół pw.św. Stanisława Kostki z 1986 r.
Cmentarz ewangelicki z przeł. XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.