Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Procyń
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura ProcyńMiniatura ProcyńMiniatura ProcyńMiniatura Procyń

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawarobert rydwelski

Procyń

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania lokatorskie, własność UM i G. w Mogilnie.

Historia

Dwór z w poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1271 r., należała ona wówczas do kościoła kruszwickiego, któremu została podarowana przez komesa Lanchomira. W 1285 r. w czasach króla Przemysława 2, biskup Jakub Świnka przekazał te dobra klasztorowi w Trzemesznie. W 1367 r. była to już własność Grzymisława, a w 1489 r. rodziny Proczyńskich. Następnie w zapiskach majątek pojawia się dopiero na przełomie XIX i XX w., gdy stanowi dominium procyńskie wraz z majątkiem Nowawieś, o pow. 881ha ziemi, wraz z gorzelnią parową, młynem wodnym, oraz cegielnią. W poł. XIX w. wybudowano tu obecny dwór, w końcu XIX w. należał on do Ignacego Kosowskiego, a następnie do rodziny Malczewskich. W 1902 r. właścicielem był Niemiec Schneider, który przebudował dwór w 1905 r. W 1935 r. powstała tu niemiecka szkoła. Po 2 W.Św. i przejęciu majątku przez Skarb Państwa Polskiego utworzono tu Szkołę Podstawową, która istniała do niedawna. W latach 50-tych XX w. dwór był ponownie przebudowany.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny, wybudowany na fundamentach starszego obiektu. Budynek parterowy z dwuspadowym dachem. Fasadę dworu akcentuje ryzalit poprzedzony piętrowym portykiem, natomiast w elewacji ogrodowej znajduje się piętrowa wystawka.

Park

Park z poł. XIX w. o pow. 2,39ha. Założenie jest zaniedbane i nieczytelne, a dawny staw wyschnięty. Rośnie tu wiekowy drzewostan, wśród którego możemy wyróżnić lipy drobnolistne, lipy srebrzyste, jesiony wyniosłe, oraz dęby szypułkowe. Występuje tu również bogaty podszyt, reprezentowany głównie przez bzy lilaki, oraz jaśminowce wonne. Rosną tu trzy pomnikowe dęby szypułkowe o obw. w pierśnicy od 320 do 360cm.

Inne

Zabudowania gospodarcze
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.