Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Polanowice
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura PolanowiceMiniatura Polanowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6405, 18.2876

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Anna WiśniewskaMarek KujawaTomasz Młynkowiak

Polanowice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 4 ćw. XIX w., nr rej.: A/476/1-2 z 30.09.1996

Stan obecny

Własność AWRSP. Pałac i park znajdują się w rękach prywatnych.

Historia

Pałac z 3. ćwierci XIX w.
W pierwszej połowie XIX w. właścicielami Polanowic stała się rodzina Przybyszewskich, zarządcą mógł być wzmiankowany tu niejaki Regehm. W 1858 r. nabywcą majątku został baron Karol Ferdynand von Pelet-Narbonne. Dla niego wzniesiono tu dwór w otoczeniu parku krajobrazowego. Budowla później stała się pałacową oficyną. Około 1880 r. właścicielem był tu Niemiec nazwiskiem Langner, prawdopodobnie dla którego wzniesiono obecny pałac. Wieś pod koniec XIX w. liczyła 384 mieszkańców i 13 domów. We wsi była cegielnia. Zajmowano się chowem i tuczem bydła, hodowlą owiec, produkcją nabiału i uprawą buraków.. W 1897 r. właścicielem został Walter Gierke z Niemieckiego Lasu. W 1910 r. dokonał przebudowy pałacu, który uzyskał wówczas współczesny wygląd. W 1925 r. całość dóbr objął jego syn Hans. Sam Walter przeszedł na katolicyzm, założył ognisko "Sokoła" i "Strzelca?, wybudował strzelnicę i boisko sportowe. Hans Gierke ożenił się z Polką, poza tym sympatyzował z wojskiem polskim, któremu oddał konie i samochody w sierpniu 1939 r., za co został zatrzymany i osadzony w inowrocławskim więzieniu. Zginął w czasie tzw. ?krwawej niedzieli? w nocy z 22 na 23 października 1939 r., kiedy to pijany Ulrich Jahnz z majątku w Palczynie wraz z Otto Christianem Hirschfeldem urządzili sobie najpierw polowanie w palczyńskim majątku, a następnie prywatną egzekucję. Zabili wtedy kilkudziesięciu Polaków - przedstawicieli władz, nauczycieli i ziemiaństwa, a kilka osób puścili wolno. W latach 1939-1945 wieś była pod zarządem niemieckim i nazywała się Waltersmark. Po 1946 r. majątek znacjonalizowano, a folwark przekształcono w Stację Hodowli Roślin. W 1993 r. na bazie Stacji utworzono tu spółkę: Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice Spółka z o.o. Budynek pałacu był przebudowywany w 1975 r., a obecnie wraz z parkiem został sprzedany prywatnemu właścicielowi.

Opis

Pałac eklektyczny o cechach klasycystycznych. Budynek piętrowy, nakryty dachem mansardowym. W fasadzie znajduje się ryzalit z kolumnowym gankiem podtrzymującym taras, nad którym znajduje się tympanon. Pośrodku dachu znajduje się kolista latarnia zwieńczona iglicą. Od południa do pałacu przylega pięcioboczna zamknięta przybudówka ogrodu zimowego.
Nieopodal pałacu stoi dwór z pierwszej połowy XIX w. obecnie zwany oficyną, przebudowany w XX w. z kolumnowym gankiem zamkniętym od frontu i tarasem. Obecnie jest on własnością Agencji Nieruchomości

Park

Park krajobrazowy z połowy XIX w. o pow. kilku hektarów, z zachowanym starodrzewem i pomnikami przyrody. W części przypałacowej względnie zadbany.

Inne

Obora, stodoły, spichlerz, kuźnia ze stelmacharnią oraz rządcówka.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.