Skatalogowanych zabytków: 11162
Zarejestruj się
Miniatura Pławin
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PławinMiniatura Pławin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8353, 18.1508

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Pławin

Plawin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Częściowo zamieszkany. Większość pomieszczeń to opustoszałe sale lekcyjne.

Historia

Pałac z przełomu XIX i XX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1488 r., kiedy to biskup włocławski Piotr z Bnina nadał kolegiacie kościeleckiej dziesięcinę z Ptawina. W 1583 r. była to własność Jana Pławińskiego. W 1881 r. Pławin należał do Hermanna Louisa Jaentscha, a w 1887 r. do Polaka Edmunda Mittelstaedta. Potem ponownie znalazł się w rękach niemieckich. W 1926 r. właścicielem Pławina był Niemiec Richard Schreiber. Majątek liczył wówczas 306 ha. W latach 1939-1945 wieś pod zarządem niemieckim nazywała się Altschwemmen. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. W przebudowanym pałacu przez wiele lat mieściła się szkoła. Po jej likwidacji obiekt zaadaptowano na mieszkania.

Opis

Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, piętrowy, z obszernymi piętrowymi skrzydłami po obu stronach. Wszystkie części nakryte płaskimi dachami. Wejście poprzedzone murowanym gankiem dźwigającym taras. W trakcie przebudowy lokatorzy uratowali niektóre elementy zabytkowego wyposażenia pałacu przed dewastacją. Służą one obecnie jako ozdoba polany przed budynkiem.

Park

Park z przełomu XIX i XX w. o pow. około 1,5 ha. Rośnie tu cenny starodrzew z okazami osiągającymi wymiary pomnikowe. Ozdobą parku są dwa stawy znajdujące się w części północnej oraz południowej.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.