Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Piotrkowice
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura Piotrkowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7519, 18.171

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomasz MłynkowiakMarek Kujawa

Piotrkowice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XX w., nr rej.: 106/A z 15.12.1982

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z końca XIX w.
W 1580 r. wieś należała do Jana Winieckiego herbu Nałęcz. W 1670 r. stanowiła własność Konstantego Lubstowskiego - kasztelana bydgoskiego, a w poł. XIX w. majątek należał do rodziny Rutkowskich. Wieś stanowiła wówczas dominium w powiecie inowrocławskim, słynące z hodowli bydła i obejmujące 501,35ha ziemi. W końcu XIX w. majątek na krótko przeszedł w ręce niemieckie. W 1911 r. właścicielem dóbr został Antoni Poniński, który w 1939 r. został zamordowany przez hitlerowców. W czasie wojny rządzili tu Niemcy Gorcke i Weydel. Po wojnie ziemie zostały rozparcelowane, a we dworze utworzono mieszkania. Przez kilkanaście ostatnich lat znajdowała się tu filia Domu Pomocy Społecznej w Ludzisku, a obecnie dwór jest własnością prywatną.

Opis

Dwór neoklasycystyczny, piętrowy na planie prostokąta, z użytkowym poddaszem, kryty czterospadowym dachem. W fasadzie posiada znaczny ryzalit, zwieńczony trójkątnym frontonem z oculusem. Od bramy do dworu prowadzi kolisty podjazd. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, gdyż do niedawna był użytkowany.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. około 1,5ha. Przed frontową elewacją dworu znajduje się rozległa polana, na której dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych. Starodrzew którego wiek dochodzi do 150 lat, zgrupowany jest w pobliżu Jeziora Piotrkowickiego i wokół parkowych wnętrz, głównie w północnej i zachodniej części parku. Układ parku tworzy powiązania widokowe z otaczającym go krajobrazem, jest czytelny, a sam park zadbany. Rosną tu głównie lipy, jesiony, wierzby, oraz klony zwyczajne i jawory, z których dwa osiągnęły rozmiary pomnikowe. Pomnikiem przyrody jest również lipa drobnolistna o obwodzie w pierśnicy 530cm.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.