Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Pikutkowo
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura Pikutkowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Piotr Kvic victoriusMarek KujawaDorota Ruszkowska

Pikutkowo

Pikenfeld

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Brześć Kujawski
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Budynek opuszczony i mocno zrujnowany; w części pomieszczeń pozarywane stropy i zerwane podłogi. Zachowana prawie w całości oryginalna stolarka, przeważnie w złym stanie.

Historia

Dworek (nr 19) zbudowany ok. 1900 roku dla Franciszka Kapuścińskiego.
Wg naszego archiwum rodzinnego Rodziny Dzików z Popowiczek w budynku tym była Szkoła Powszechna dwustopniowa: klasy 1-4 stopień I i klasy 5-6 stopień II , naukę kończono tu w wieku 15-16 lat . Kolejnym etapem edukacji były szkoły w Brześciu Kujawskim : Rolnicza i Szkoła Gospodarstwa Domowego prowadzona przez zakonnice.

Opis

Usytuowany przy drodze z Włocławka do Brześcia Kujawskiego. Wzniesiony na planie zbliżonym do kwadratu, murowany z cegły, nietynkowany, parterowy z dodatkowym piętrem w poddaszu. Elewacje trójosiowe, z otworami zamkniętymi odcinkowo, naroża boniowane. Fasada flankowana dwoma ryzalitami, pomiędzy którymi wbudowany portyk arkadowy, wsparty na uproszczonych kolumnach. Nad nim facjatka zwieńczona szczytem, w której umieszczono półkoliście zamknięte wyjście na taras, a po bokach dwa okna.
Budynek ujęty w wykazie zabytków z terenu gminy Brześć Kujawski: http://www.brzesckujawski.pl/dokumenty/stale/wykaz_zab_gmina.pdf

Park

W otoczeniu dworu park ze starodrzewem.

Inne

- budynek gospodarczy z tego samego czasu co dwór, obecnie w daleko posuniętej ruinie

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

vic victorius10 lat i 6 miesięcy temu
Proszę o poprawienie lokalizacji w opisie. Nie z Inowrocławia tylko z Włocławka do Brześcia Kujawskiego. Pikutkowo leży między Włocławkiem a Brześciem Kujawskim. Widać to zresztą na mapie :)
Pozdrawiam.
Magdalena Wędzińska9 lat i 2 miesiące temu
Rzeczywiście dewastacja tego pięknego budynku postępuje
Dorota Ruszkowska12 miesięcy temu
Kochani Kujawiacy, Gmina Brześć Kujawski posiada na swym terenie tyle zabytków że pewnie zabrakło chętnych by się zainteresować wszystkimi, ale rdzenna ludność i jej potomkowie wiedzą że obiekt na zdjęciu to dawna Szkoła Powszechna do której uczęszczał nasz Tata, Bolesław Dzik z Popowiczek, wg archiwum rodzinnego z świadectw szkolnych czytamy: dnia 7 listopada 1922r. napisano, że Tata ukończył szkołę powszechną IV oddziałową w Pilkutowie z oceną bardzo dobry z wymaganych przedmiotów, otrzymując promocję na oddział piąty szkoły powszechnej.(a tak na marginesie: w tym świadectwie napisano, że tata urodził się 25 grudnia 1908r.) . Natomiast w drugim z dnia 26 czerwca 1924r. napisano ,że Tata ukończył w roku szkolnym 1923/1924 piąty oddział Publicznej Szkoły Powszechnej, 2 klasowej, pięcio oddziałowej w Pikutkowie." Gmina Brześć Kujawski była w tym czasie pod zaborem rosyjskim, mimo to dostęp do oświaty był tu bardzo zadbany, po w/w szkole Powszechnej chłopcy mogli uczyć się w jednorocznej szkole Rolniczej a dziewczęta w Szkole Gospodarstwa Domowego w Brześcu Kujawskim . Obecnie z uwagi na budowę Autostrady A1 przez tereny m.in. Pikutkowa utworzono Brzeską Strefę Ekonomiczną, zjawiło się wielu bardzo bogatych inwestorów i gdy budynek szkoły runie Gmina sprzeda pewnie działkę za spore pieniądze...szkoda że nie pomyślano np by ci bogaci inwestorzy nie płacili ustawowego 1% od podatku na remont i utrzymanie zabytków w sołectwie Pikutkowo, ta rolnicza wieś licząca ok 280 osób ludności i posiadająca aż 17 pozycji w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków zasługuje na miejsce w Towarzystwie Miłośników Zabytków Kujaw...bo chyba takowe istnieje? Mam kilka zdjęć Budynku Szkoły Powszechnej w Pikutkowie z roku 2018, chętnie udostępnię zwłaszcza że widać na nich zabytkowy słupek tzw Pręgierza- miejsce do wymierzania kar cielesnych dla niesfornych uczniów. Ruszkowska Dorota z domu Dzik.
Dark Castles Fan12 miesięcy temu
Pani Doroto, w imieniu innych użytkowników, zachęcamy a nawet bardzo prosimy o przesłanie wszystkich zdjęc tego obiektu jakie ma Pani w swoim posiadaniu. Tym bardziej, że obecnie jest tylko jedna fotografia. Jako zapalony fotograf takich miejsc, sugeruję również wykonanie nowych fotografii, aby pokazać w jakim stanie ten budynek jest akualnie. Najlepiej z różnych stron, w różnych ujęciach jak np te zdjęcia budynku we wsi Krężoły, których jestem autorem i które można aktualnie zobaczyć na pierwszej odsłonie strony polskiezabytki.pl. Polecam również takie zdjęcia wykonywać wczesną wiosną (łatwiej podejść, gdy nie ma wysokiej trawy, pokrzyw itp. Bujna rośliność i liście na drzewach nie przysłaniają też wtedy tak bardzo danego obiektu.) Pozdrawiam!
Krystian Zieliński5 miesięcy temu
Pani Doroto, bardzo prosze o kontakt: brzesciak@gmail.com