Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Piechcin
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura PiechcinMiniatura Piechcin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaWaldemar PotulnyAndrzej Kwasik

Piechcin

Hansdorf

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Barcin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 3 ćw. XIX w., nr rej.: 184/A z 15.06.1985

Stan obecny

Mieszkania prywatne.

Historia

Pałac z 3 ćw. XIX w.
Najstarsza wzmianka dotycząca Piechcina pochodzi z 1298 r. - wieś była wówczas własnością Bartosza Przezdrzewica. W 1362 r., Kazimierz Wielki podarował tę miejscowość podczaszemu brzeskiemu - Hektorowi z Pakości. W 1579 r. właścicielem był Jędrzej Rudnicki, a w 1793 r. Józef Łochowski. W latach 1815-1848 Piechcin został wcielony do Wielkiego Księstwa Poznańskiego, a w latach 1848-1918 do Prowincji Poznańskiej. W końcu XIX w. majątek stanowił dominium w powiecie szubińskim i obejmował blisko 700 mórg ziemi, oraz cegielnię. Ostatni właściciel, Józef Korytowski, został rozstrzelany przez Niemców 21 października 1939r. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa. Pałac był remontowany w latach 1975 i 1995.
W miejscowości znajduje się też drugi ciekawy obiekt, który można by uznać za dwór. Dom wpisany do ewidencji zabytków, dawna siedziba dyrektora pobliskich zakładów wydobywających kamień wapienny. Obecnie w budynku tym znajduje się Ośrodek Zdrowia.

Opis

Pałac eklektyczny z elementami neorenesansowymi. Budynek na planie prostokąta, piętrowy, na wysokich piwnicach, z czterospadowym dachem. W fasadzie budynku znajduje się ryzalit zwieńczony półokrągłym frontonem, ze schodami i okazałym gankiem, nad którym znajduje się balkon. Ciekawą architekturę pałacu podkreślają dekoracyjne obramowania okien, ozdobne boniowania i gzymsy, oraz attyka balustradowa.
W części ogrodowej znajduje się obszerny taras z dwukierunkowymi schodami. Do płd.-zachodniej elewacji dostawiona jest parterowa przybudówka z płaskim dachem.

Park

Park z końca XIX w. o pow. 2,4ha. Front pałacu zdobi kilka okazów drzew o rozmiarach pomnikowych i nieczynna fontanna. Z tyłu, we wschodniej części założenia, znajduje się rozległa polana i główne skupisko starych drzew. Występują tu typowe parkowe gatunki, a także nowe nasadzenia. Układ parku znacznie odbiega od tego sprzed wieku, nie istnieje również parkowy staw, zamieniony na zbiornik retencyjny. Mimo tego park nadal stanowi ciekawe skupisko wysokiej zieleni.

Inne

Rządcówka, gorzelnia oraz ogrodzenie.
Piechcin jest ważnym ośrodkiem wydobycia kamienia wapiennego metodą odkrywkową. Najstarszy kamieniołom pochodzi z 1860 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.