Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Osiecz Wielki
2007, zdjęcie Andrzej Wójtowicz
Miniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz Wielki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Osiecz Wielki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej WójtowiczMarek Kujawa

Osiecz Wielki

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Boniewo
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

W budynku mieszka kilkanaście rodzin. Zarządcą jest Nadleśnictwo Kutno z siedzibą w Chrośnie.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1322 r. W 1 poł. XVI w. należała do Osieckich, w 1557 r. wraz z sąsiednim Pyszkowem należała do Andrzeja Kretkowskiego, kasztelana kowalskiego. W 1566 r. wieś Osiecz major (królewska) była własnością Andrzeja de Cracov, zaś Osiecz minor (szlachecka - Osiecz Mały)) należała do Łukasza Łubieńskiego, kolejnego kasztelana kowalskiego, miała wówczas 9 łanow. Ok. 1810 r. dobra należały do rodu Bnińskich. W 1870 r. składały się z folwarków: Osiecz Wielki, Osiecz Mały, Kucice, Bieżyn, Arciszewo, Wola Paruszewska oraz osiedla młyńskiego Uklejnica. Dla Bnińskich powstał tu w połowie stulecia obecny pałac. Z pocz. XX w. majątek stał się własnością Platerów. Za ich panowania pałac był wielokrotnie przebudowany i remontowany. Po 2 wojnie światowej majątek znacjonalizowano i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Pałac był remontowany w latach 1959-1961.

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek murowany z cegły, otynkowany. Piętrowy, prostokątny, z portykiem na osi frontu i dwiema parterowymi przybudówkami przy krótszych bokach oraz piętrowym ryzalitem przy elewacji tylnej, przedłużonym o część parterową. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i salonem na osi. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, z trójosiową częścią środkową. Poprzedzona portykiem czterokolumnowym o typie toskańskim w wielkim porządku oraz z jednoosiowymi pozornymi ryzalitami skrajnymi, ujętymi jak i część środkowa pasami boniowań. Ponad gzymsem koronującym nad portykiem i ryzalitami skrajnymi znajdują się trójkątne przyczółki. Okna w obramieniach opaskowych, na parterze zwieńczone gzymsami. Ryzalit w elewacji tylnej również zwieńczony trójkątnym szczytem. Dach niski, czterospadowy. Nad ryzalitami dachy dwuspadowe, kryte papą.
Pawilon ogrodowy w typie holenderni. Murowany z cegły, otynkowany, złożony z członu parterowego i piętrowego, do którego przybudowana jest wieża o czterech kondygnacjach. Dwie dolne rozdzielone zostały gzymsami opaskowymi. Okna wieży zamknięte półkoliście i koliście w boniowanych obramieniach. W zwieńczeniu taras z balustradą w formie krenelaża. W narożu między wieżą a częścią parterową ganek wsparty na filarze. Dachy dwuspadowe, niskie, kryte papą.

Park

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w.o pow. około 6ha. Ze stawem usytuowanym w płn. części założenia i cennym starodrzewem. Ciekawostką parku jest znajdujące się tam grodzisko - owalny półwysep otoczony stawem podmokłym w kształcie księżyca

Inne

Spichlerz klasycystyczny, mur. z 1 poł. XIX w.
Oficyna, mur. z 1 poł. XIX w.
Stajnia mur. z 1 poł. XIX w., ruiny
Wozownia, mur. z 1 poł. XIX w., ruiny
Pawilon ogrodowy z 3 ćwierci XIX w
Murowane ogrodzenie z 1 poł. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.