Skatalogowanych zabytków: 11198
Zarejestruj się
Miniatura Orłowo
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura OrłowoMiniatura OrłowoMiniatura OrłowoMiniatura Orłowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8376, 18.2737

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Orłowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A/182/1-2 z 9.06.2004

Stan obecny

Villa Orłowo. Obiekt konferencyjno - wypoczynkowy, restauracja.

Historia

Dwór z 1872 r.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1228 r. kiedy to Konrad Mazowiecki nadał ją Krzyżakom. Istnieje także zapis, że w 1232 r. Michał - biskup kujawski i Świętopełk - książę pomorski, płacił trzy grzywny kościołowi wyszogrodzkiemu za dziesięcinę z Orłowa. Wzmiankuje się też o odbytym spotkaniu Władysława Łokietka z mistrzem krzyżackim na zjeździe w Brześciu, w czasie którego Krzyżacy obiecali oddać Orłów w zamian za wydanie im ziem pomorskich. W 1422 r. w czasie wyprawy golubskiej, Jędrzej Brochocki - starosta brzeski rozbił pod Orłowem wojska krzyżackie. Za panowania Władysława Jagiełły Orłów wrócił do Korony. W 1505 r. król Aleksander zapisał tę wieś Stanisławowi Jarockiemu, a w 1583 r. Orłów był wsią królewską, z wójtem i sołtysem.
W końcu XIX w. było tu dominium obejmujące folwark Kłopot, cegielnię, mleczarnię, oraz 572,67ha gruntów, na których uprawiano głównie buraki. W 1872 r. wybudowano tu obecny dwór, zaprojektowany przez Martina Gropiusa i Heino Schmiedena. Do 1939 r. majątek należał do Niemca - Fritza von Beyme.
Po wojnie dobra stały się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Mieścił się tu m.in. Dom Dziecka. Pod koniec XX w. majątek stał się własnością prywatną, a dwór w ostatnich latach przeszedł gruntowny remont.
Przyjacielem Villi Orłowo jest włoski artysta Mirko Dematte.


Opis

Dwór wzniesiony w stylu podmiejskiej willi z elementami renesansu oraz gotyku. Budynek głównie parterowy o zróżnicowanej bryle, nakryty czterospadowym dachem mieszczącym pomieszczenia użytkowe na poddaszach. Wzniesiony na planie prostokąta, z wykuszami oraz ryzalitami we wszystkich elewacjach, z piętrową facjatką, balkonem oraz arkadowym gankiem. W narożnikach dodatkowo urozmaicony niskimi wieżyczkami. Wejścia znajdują się w ryzalitach od strony zachodniej, północnej i południowej. Pomieszczenia wewnątrz dworu rozmieszczone są dookoła centralnej sali o wysokości dwóch kondygnacji, z balkonami na wysokości piętra rozmieszczonymi nad salą i świetlikiem z witrażami, umieszczonym w dachu. Z tego też pomieszczenia można zejść do stylowo urządzonych piwnic, z oryginalnymi stropami kolebkowymi. Znajdują się tam pomieszczenia restauracji, kuchnia oraz bar. Dwór znajduje się na lekkim wzniesieniu terenu, do którego prowadzi brukowany, kolisty podjazd. Z obu stron, podjazdu do dworu strzegą po dwa kamienne lwy. Przed głównym wejściem pozostawiono fragment dawnej ceglanej posadzki z wgłębieniami powstałymi od kół wjeżdżających tu powozów. Przed budynkiem, centralnie w jego osi środkowej wybudowano stylową fontannę.

Park

Park z 2 poł. XIX w. o pow. 2,66 ha. Wśród drzewostanu dominują dęby szypułkowe, wiązy szypułkowe, lipy drobnolistne, oraz jesiony wyniosłe. Park jest zadbany, dokonano tu nowych nasadzeń oraz wybudowano elementy architektury ogrodowej, m.in. efektowny monopter na parkowym wzniesieniu.

Inne

Dom administratora, laboratorium, stodoła oraz sześciorak.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

krzysztof ostrowski2 lata i 4 miesiące temu
Kiedys byl tam dom dziecka mieszkalem tam przez 5 lat.Podobno ktos tam widział duchy.Ja słyszałem tylko opowiesci