Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Olszewice
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura OlszewiceMiniatura OlszewiceMiniatura Olszewice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8042, 18.3397

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Olszewice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w.
Obiekt:pałac (ruina), nr rej.: A/231/1 z 28.07.1987
Park:nr rej.: A/163 z 16.03.1987

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Wieś znana pierwotnie jako Wolszewice. Około 1580 r. była to własność rodziny Balińskich. Zaginęła niestety pamięć o kolejnych właścicielach. Kolejne zapiski pojawiają się dopiero w XIX w. W 1891 r. majątek należał do Adolpha Eberleina, a następnie do Otylii Oberlein, aż do 1939 r. Po wojnie majątek został znacjonalizowany i właścicielem został Skarb Państwa Polskiego. Dwór w 1984 r. stanowił ruinę. Nowi właściciele odbudowali go i przywrócili założeniu dawną świetność.

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek wybudowany na planie regularnego prostokąta, piętrowy. Nakryty dwuspadowym dachem z lukarnami umieszczonymi symetrycznie po bokach piętrowego ryzalitu, mieszczącego główne wejściem do budynku, ozdobione kolumienkami i poprzedzone wysokimi schodami.

Park

Park z XIX w. o pow. 7,88ha. W okresie kilkudziesięciu lat po wojnie zaniedbany i zarośnięty, obecnie stanowi przykład wzorowej rewitalizacji, dokonanej po 1993 r. przez nowego właściciela z uwzględnieniem historycznych oraz kompozycyjnych rozwiązań ogrodowych stosowanych w XIX w. Rośnie tu kilkaset starych drzew, dokonano też szereg nowych nasadzeń, zarówno drzew, jak i krzewów, w tym bylin kwitnących od wiosny do jesieni. Parkowy drzewostan stanowią głównie dęby szypułkowe, topole białe, olchy czarne, klony pospolite, brzozy brodawkowate oraz wiązy górskie i szypułkowe. Do najciekawszych okazów należy glediczja trójcierniowa o obw. 100cm, pięć dębów szypułkowych o obw. w pierśnicy 220-350cm oraz pomnikowe lipy i wiązy.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.