Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Mochle
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura MochleMiniatura MochleMiniatura MochleMiniatura Mochle

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Mochle

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: 152/A z 15.06.1985

Stan obecny

Mieszkania prywatne. Do niedawna mieścił się tu ośrodek zdrowia.

Historia

Dwór z 1864 r.
Pierwsza wzmianka o Mochlu pochodzi z 1237r. Następna odnaleziona pisemna wzmianka o Mochlu pochodzi z Rocznika Byszewskiego, z 1313 r. Mochle wymieniają także dokumenty z 1362r., 1504-1516r., 1583r., 1712r., około 1885 r. w Mochlu żyło 46 mieszkańców, z czego 34 osoby były ewangelikami. Przed włączeniem tych ziem do państwa pruskiego w 1772r. właścicielem majątku był Polak o nazwisku Czerwiński. W skład majątku Mochle wchodziły także wsie Chmielewo, Nowa Ruda, osada Mochełek. W samym Mochlu w skład majątku wchodził szereg budowli m.in. budynki gospodarcze - stodoła, obora, wozownia i in., sad z budynkiem mieszkalnym dla ogrodnika, spichrz zbożowy dwupiętrowy (od 1935r.-młyn), spichrz zbożowy piętrowy (b. sklep GS), piekarnia, gorzelnia, kuźnia, czworak pracowniczy i budynki mieszkalne oraz zespół dworsko - parkowy. .
Przed 1 W.Św. ostatnimi właścicielami majątku byli Niemcy P. Lila (z domu Daum ) i Georg Pogge, którzy po parcelacji majątku (w 1918r.) sprzedali pozostałą część (resztówka - dwór z parkiem, bud. gosp. i 32,50ha gruntów rolnych) - przed opuszczeniem Polski w 1919r.- Piotrowi Gauerowi, ten zaś sprzedał "resztówkę" w 1922r.- Franciszkowi Sawickiemu. W 1925r. nieruchomość tę nabyli Pelagia i Teofil Gałęscy, by sprzedać ją następnie Panu Tadeuszowi Czarlińskiemu, który ofiarował ją swym siostrom - Leokadii i Jadwidze. Warto wspomnieć, że w okresie zaboru pruskiego Czarlińscy dbali o zachowanie i rozwój polskości. W okresie międzywojennym córka Leokadii Czarlińskiej- Antonina Radomska wychodzi za mąż za Erwina Drzewieckiego, którzy przekazują swoje gospodarstwo synowej i synowi - Krystynie i Tadeuszowi Drzewieckim, ostatnim prywatnym właścicielom majątku.

Opis

Dwór eklektyczny, wybudowanym obok istniejącego niegdyś dworu modrzewiowego, zwieńczony wieżą widokową.

Park

Park z przełomu XIX i XX w. o pow. 2ha. - park dworski prowadzony w stylu angielskim. Starodrzew z zachowanymi pomnikami: dębami, lipami, bukami, modrzewiem i jodłą, do dworu prowadzi aleja kasztanowców białych. Poza tym liczne gatunki drzew parkowych, 2 stawy, malowniczy kręty rów, oraz rzadko spotykane żywopłoty grabowe tworzą specyficzny urok tej enklawy zieleni.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.