Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Minikowo
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura MinikowoMiniatura MinikowoMiniatura Minikowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Minikowo

Minikowo, od 1906 r. Sittingseichen

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Nakło nad Notecią
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Opuszczony. Prawdopodobnie własność J.S.T.

Historia

Pałac z 1928 r.
Pierwsi właściciele wsi z XV w. pisali się ?de Mienkowo? a następnie Mienkowscy. Od około poł XVI w. swoje działy we wsi mieli Ślesińscy oraz Witosławscy. W XVII w. właścicielem był Adam z Rojewa Kaczkowski, dalej Bartłomiej Kaczkowski, który sprzedał Minikowo Janowi-Karolowi Tarle z Szczekanowic, staroście zwolińskiemu za 51 tys. złp. W 1645 r. wieś była w posiadaniu Jana Karola Tarło, po jego śmierci dobra odziedziczyła wdowa, Marianna Ligęzianka i córka Barbara Tarłówna. Pod koniec XVII w. dobra te (wraz z Gorzeniem i Ślesinem) stały się własnością Wielkiego Księcia Litewskiego Dominika Mikołaja Radziwiłła i jego żony Anny hr. z Wiśnicza i Jarosławia Lubomirskiej. Następnie ci scedowali je na Marcina Franciszka Smoguleckiego, starostę nakielskiego. W późniejszym okresie brak informacji o polskich właścicielach majątku z wyjątkiem krótkiego okresu w 1 poł. XIX w. kiedy to był częściowo w posiadaniu Franciszki Oborskiej, zamieszkałej w Londynie. W 1926 r. areał majątku liczył 381 ha, w tym 260 ha ziem uprawnych, 87,5 ha łąk i pastwisk, 24 ha lasów, 9 ha nieużytków i 0,5 ha wód. Czysty dochód gruntowy z majątku wynosił 1383 talary a jego właścicielem był Antoni Stylo. W tymże roku wzniesiony został obecny pałac, w późniejszym okresie przebudowany. Obecnie w budynku mieszczą się mieszkania.

Opis

Pałac eklektyczny z elementami secesji. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, piętrowy, nakryty dachem czterospadowym mieszczącym użytkowe poddasze. Na skutek remontów pozbawiony cech stylowych.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 2 ha. Założenie znajduje się na terenach leśnego rezerwatu przyrody Las Minikowski o pow. 47,6 ha. Rezerwat znajduje się na granicy między Pojezierzem Krajeńskim a Kotliną Toruńską, położony jest w obrębie korytarza ekologicznego Doliny Noteci włączonego do sieci Natura 2000.

Inne

Wozownia, stodoła oraz spichlerz.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.