Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Milewo
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura MilewoMiniatura MilewoMiniatura Milewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAgnieszka Dąbrowska

Milewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Nowe
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 143/A z 15.06.1985

Stan obecny

Zamieszkały przez lokatorów

Historia

Dwór z 1821 r.
Jedna z pierwszych wzmianek o wsi pochodzi z 1290 r. kiedy to książę pomorski Mestwin nadał ówczesnemu kasztelanowi nowskiemu Adamowi, oraz jego spadkobiercom miejscowość Mylwe, zwalniając ich jednocześnie od służby i danin. Zezwalał również na osadzenie tu nowych osadników na prawie niemieckim. Następna wzmianka o wsi pochodzi z 1295 r. kiedy to biskup kujawski nadał kościołowi w Komorsku dziesięciny z Milewa. Jako właściciel w 1428 r. wymieniany jest w dokumentach krzyżackich Dawid von der Mylwe, a w 1438 r Detryk von der Mylwe. Milewscy w dokumentach zwykle podawali się jako Milwe, albo Milbe. Dopiero w aktach sztumskich w 1600 r. wymienia się nazwisko Milewscy. Wśród kolejnych właścicieli wymieniany jest Mateusz Kwiatkowski (1526 r.), Gurowscy (1703 r.), Aleksander Kurnatowski, Białobłocki (1792 r.), Józef Urbanowski (1816 r.), Jan Wehra (1820 r.), Schliegierowie (1821 r.) - którzy wybudowali tu obecny dwór, oraz Ernest Niedlich (1882 r.).

Opis

Parterowy dwór z piętrową facjatką pośrodku, zwieńczoną trójkątnym przyczółkiem. W płn. - zach. części piętrowa przybudówka. Dwór na skutek remontów utracił większość cech stylowych

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX w. o pow. 2,88ha. którego naturalnym obramowaniem były szpalery wiekowych lip drobnolistnych. Wśród najstarszego drzewostanu napotkamy okazy pomnikowe: dwa kasztanowce białe o obw. w pierśnicy 310 i 311cm, sześć dębów szypułkowych o obw. do 390cm, cztery lipy drobnolistne o obw. do 475cm, oraz szpaler lip ciągnących się wzdłuż południowej granicy parku, utworzony z 36 drzew o obwodach dochodzących do 315cm.

Inne

Rządcówka, chlewnia z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa12 lat i 6 miesięcy temu
Na mapie Google brak w ogóle tej miejscowości. Mimo tego obiekt - dwór w Milewie, zaznaczyłem dokładnie tam, gdzie się znajduje.
Michał Jakobielski12 lat i 6 miesięcy temu
Marku, do lokalizacji obiektów bardzo przydatny bywa Geoportal. Polecam :-)
Marek Kujawa12 lat i 6 miesięcy temu
Dzięki Michale, właśnie tego używam. Jakość obrazu jest znakomita, a mapy bardzo dokładne. Pozdrawiam!