Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Gwiazdowo

Gross Quäsdow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Sławno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Teren prywatny lub pod zarządem J.S.T.

Historia

Dwór z XIX w.
Gwiazdowo to wieś leżąca 7 km na płd.-wschód od Sławna. Powstała już w XIII / XIV w., dawniej nazywana też była Kwasowem. Już pod koniec średniowiecza dzieliła się na G. Wielkie i Małe. Pierwszymi znanymi właścicielami była rodzina von Bonin. W późniejszych stuleciach właścicielami był ród von Massow, a następnie Henning von Stucke. Pod koniec XVII w. posiadaczem G. został Adam Heinrich August Podewils (1747-1808) z Kręgu.
Dnia 19 lutego 1805 r. Augusta Otylia Anna von Podewils, córka Adama i Anny Charlotty Kamblu wyszła za Wernera Constantina von Blumenthal (1773-1844), syna Ewalda Georga i Barbary Heleny von Zitzewitz. W latach 1806-1821 w Varzin (ob. Warcino), ew. w Berlinie, urodziło się sześcioro ich dzieci: Otylia Augusta, Nanny (Anna) Lutgarda Konstancja, Georg Adam, August Leo Constantin oraz Adalbert Werner Ewald August Ludwig. W rękach rodz. von Blumenthal G. znajdowało się do 1874 r., kiedy to przeszło wraz z Janowicami i innymi dobrami w ręce księcia Karla A. Hohenzollern-Sigmaringen. W tamtych czasach ukształtował się podział wsi na dobra leżące w zach. części G. i na część wiejską. W 1871 r. we wsi mieszkało 47 rodzin, a w Gwiazdówku 11. Liczba m-ców w 1864 r. wynosiła 313, w 1885 r. - 374, a w 1939 - 450 osób (109 rodzin). W 1931 r. dobra odkupiło Berlińskie Towarzystwo Osiedleńcze, które rozparcelowało grunta i rozdało je pomiędzy sprowadzonych osadników, lub dawnych pracowników majątku. Z reguły gospodarstwa te miały po 10 ha obszaru. Dla ich dzieci we wsi wybudowano szkołę; ludność - głównie wyznania ewangelickiego - należała do parafii w Żukowie. Ponadto we wsi znajdował się tartak, piekarnia, poczta i gospoda wraz ze sklepem. Gwiazdowo posiadało już wówczas wodociąg. Ludność trudniła się m. innymi rzemiosłem; było tu 3 krawców, szewc, kowal, kołodziej i 4 murarzy. Resztówka wraz z dworem stała się prawdopodobnie domem mieszkalnym. Dworzec kolejowy znajdował się w odległym o 2 km Gwiazdówku (Klein Quäsdow). Obie wsie zostały wyzwolone przez żołnierzy radzieckich dnia 5 marca 1945 r. Dopiero rok później swoje domy opuścili ostatni Niemcy, a w ich miejsce wprowadzili się rolnicy polscy. Z czasem zabudowania dworskie zostały wyburzone, pozostał z nich jeden podłużny szachulcowy budynek mieszkalno - inwentarski (dawnej zach. pierzei).
Źródła:
Jan Sroka "Słownik historyczny wsi powiatu sławieńskiego", Sławno 2014;
Gedbas Genealogy;
Geoportal;
Mapster:
11794648 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 1666_(380)_Schlawe_1890_BWNG_UL.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Nieistniejący dwór wzniesiony był w płd. pierzei podwórza gospodarczego, w dł. osi W-E, fasadą zapewne skierowany na północ - w stronę podwórza gospodarczego.

Park

Park dworski w Gwiazdowie nie pełnił funkcji ozdobnych, był to raczej ogród owocowy. Usytuowany na płd. od dworu, w północnych częściach współczesnych dz. ewidencyjnych nr 205 i 210/1. Zajmował ok. 0,6 ha. Obecnie teren ten stanowi głównie nieużytki.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.