Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Chróścina
Zdjęcie Jerzy Mrozek 2017
Miniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura ChróścinaMiniatura Chróścina

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chróścina
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJoanna Kwoka

Chróścina

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Dąbrowa
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Obecnie w zadbanym dworze mieści się Zespół Szkół w Chróścinie. Budynek z zewnątrz jak i park, dostępne są dla wszystkich.

Historia

Dwór najprawdopodobniej powstał w 1889 roku staraniem ówczesnego właściciela Tadeusza Szymońskiego. Obiekt wzniesiony został z użyciem form budownictwa szwajcarskiego. Styl szwajcarski rozwinął się w Polsce w trzecim ćwierćwieczu XIX wieku. Utrwalił się on głównie na polskim podgórzu, z czasem tracąc swoją alpejską metrykę. Z zewnątrz prezentował się efektownie, lecz w środku był skromny i prymitywny. Wzorcem stał się szwajcarski dom góralski.

Opis

Obiekty w tym typie były uzupełniane tarasami, loggiami i balkonami, służącymi do odpoczynku i kąpieli słonecznych. Fasady willi, zwłaszcza werandy, balustrady zewnętrznych schodów oraz obramowania okien i drzwi - na wzór chałup szwajcarskich górali - zdobiono dekoracją o wzorach geometrycznych lub roślinnych, wyżynaną w desce. Wiele z tych charakterystycznych elementów możemy odnaleźć uważnie oglądając dworek. Do końca II wojny światowej budynek spełniał rolę siedziby rodowej właścicieli majątku. Po wojnie, w 1950 r., utworzono w nim roczną szkołę rolniczo gospodarczą dla dziewcząt, a dziewięć lat później powstała tu dwuletnia szkoła rolnicza i gospodarstwo, które objęło zabudowę podwórza folwarcznego.

Park

Park uformowano najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. W jego części południowo wschodniej znajdują się dwa stawy wzmiankowane w źródłach w 1845 roku jako hodowlane. Przy zachodnim nabrzeżu większego stawu znajduje się szpaler wiekowych dębów, przy których prowadzi aleja w kierunku dworu. Park wraz ze stawami zajmuje obszar 3,8 ha.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.